I burgosuri britanik tregon se si u torturua nga rusët – njëra mënyrë ishte të dëgjonte “të njëjtën muzikë për 24 orë”

Evropë

I burgosuri britanik tregon se si u torturua nga rusët – njëra mënyrë ishte të dëgjonte “të njëjtën muzikë për 24 orë”

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 16:25
Shaun Pinner

Një i burgosur britanik i kapur nga rusët në Ukrainë ka zbuluar se e kanë detyruar të dëgjojë grupin suedez “ABBA”, 24 orë në ditë.

Sipas mediave britanike, Shaun Pinner, 48 vjeç, i cili u lirua në një shkëmbim të burgosurish të organizuar nga Arabia Saudite, tha se u godit me thikë, u godit nga rryma dhe u detyrua të dëgjonte kolonën zanore të “Mamma Mia”.

Atij gjithashtu iu dha vetëm bukë bajate dhe ujë të pistë për të mbijetuar.

Pasi u dënua me vdekje nga gjykatat ruse në qershor, Pinner u transferua në një qeli tjetër, por tortura muzikore vazhdoi.

Ai tha për The Sun: “Kushtet ishin më të mira, por ata ende luanin muzikë – dhe këtë herë ishte Believe nga Cher”.

“Kishim ditët tona të errëta dhe unë qava shumë. Na u desh të mbështetemi pas një lloj shprese dhe kështu mbijetova”.

“Gjashtë muajt e fundit kanë qenë ditët më të këqija të jetës sime. Nuk dua të dëgjoj më kurrë një këngë ABBA ose të shoh një copë bukë. Unë thjesht jam shumë me fat që jam në shtëpi”.

Pinner tani është kthyer në shtëpi me familjen e tij në Potton, Bedfordshire.

Nëntë të burgosur të tjerë të huaj u liruan gjithashtu në marrëveshjen e fshehtë midis Rusisë dhe Ukrainës, duke përfshirë Aiden Aslin, 28 vjeç, i cili tha se ishte therur me thikë, rrahur dhe detyruar të dëgjonte këngët sovjetike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat