Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, Norvegjia blindohet me trupa ushtarake

Evropë

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, Norvegjia blindohet me trupa ushtarake

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 11:45
Pas rrjedhjes, niveli i metanit mbi Suedi dhe Norvegji është në nivele rekord

NATO ka dërguar me urgjencë trupa shtesë në  Norvegji pas shpërthimeve në tubacionin e gazit . Pasi u bë furnizuesi kryesor evropian i gazit natyror, Oslo në fakt ka pranuar ndihmën ushtarake franceze, gjermane dhe britanike për të garantuar sigurinë e infrastrukturës së saj energjetike, veçanërisht nëntë mijë kilometra tubacione gazi nënujore që e lidhin atë me Evropën, të konsideruara si të pambrojtura. Kryeministri norvegjez, Jonas Gahr Store, njoftoi pak ditë pas shpërthimeve me origjinë të panjohur që shkaktuan katër rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2., në një konferencë për shtyp:

"Ne po diskutojmë me aleatët tanë për të rritur praninë në ujërat norvegjeze dhe kemi pranuar kontributet gjermane, franceze dhe britanike". “Unë e kuptoj se njerëzit janë të shqetësuar për pasojat e mundshme të situatës në Detin Baltik dhe mundësinë që diçka e ngjashme të ndodhë në fabrikat e naftës dhe gazit”, tha kryeministri norvegjez.

Ndërkohë, në një letër të përbashkët drejtuar Këshillit, Danimarka dhe Suedia argumentojnë se shpërthimet që shkaktuan rrjedhjet e gazit mund t'i atribuohen shpërthimit të "disa qindra kilogramëve eksploziv ", ndoshta TNT. Të dy vendet janë të shqetësuara për pasojat e mundshme të rrjedhjeve të gazit në mjedisin dhe klimën detare dhe tregojnë se operatori i tubacionit beson se rrjedhjet e gazit nga tubacionet do të vazhdojnë deri të dielën.

Pas rrjedhjes, niveli i metanit mbi Suedi dhe Norvegji është në nivele rekord.

"Bombat ishin vendosur," thanë disa ekspertë për Guardian, "mund të kenë qenë robotët e mirëmbajtjesduke vepruar brenda objektit të gazsjellësit gjatë punës së riparimit. "" Nëse kjo teori rezulton e saktë, natyra e sofistikuar e sulmit dhe fuqia e shpërthimit do t'i shtojnë peshë dyshimeve se sulmet janë kryer nga një pushtet shtetëror, me gishtin e drejtuar nga Rusia ”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat