Polonia fillon të furnizohet me gaz nga Norvegjia përmes Detit Baltik

Evropë

Polonia fillon të furnizohet me gaz nga Norvegjia përmes Detit Baltik

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 12:49
Ilustrim

Operatori polka i gazsjellësve, “Gaz-System”, tha se të shtunën në mëngjes filloi qarkullimi i gazit nëpër gazsjellësin e ri, “Tubi Baltik”, nga Norvegjia, përmes Danimarkës e Detit Baltik.

Ky gazsjellës është në qendrën e strategjisë së Polonisë për t’i ndryshuar burimet e furnizimit me gaz me qëllim të shmangies së gazit rus. Zbatimi i kësaj strategjie ka nisur disa vjet para fillimit të pushtimit rus në Ukrainë, që nxiti krizë globale të energjisë, raporton agjencia “Reuters”.

Një zëdhënëse e operatorit “Gaz-System” i tha agjencisë së njohur të lajmeve se qarkullimi i gazit në gazsjellës filloi në orën 6 e 10 minuta në mëngjes dhe kërkesat për dërgimin e gazit përmes këtij gazsjellësi më 1 tetor e arrijnë shifrën e 62.4 milionë kilovatë/orë energji.

Ky gazsjellës, që ka kapacitet vjetor prej 10 miliardë metrash kub, u inaugurua zyrtarisht të martën, një ditë pas zbulimit të disa rrjedhjeve në gypat e gazsjellësit “Rrjedha Veriore”, që e lidh Rusinë me Evropën Qendrore.

Rusia ia ndërpreu Polonisë furnizimin me gaz në prill, kur autoritetet polake refuzuan që të paguanin në rubla.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat