​Bosnja dhe Hercegovina merr 10 milionë euro nga Brukseli për deminim

Evropë

​Bosnja dhe Hercegovina merr 10 milionë euro nga Brukseli për deminim

Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 14:26
Joesp Borrell

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, në prag të samitit të sotëm BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë, njoftoi mbështetjen financiare nga Brukseli për deminimin në Bosnje-Hercegovinë.

Borrell u tha gazetarëve se ka ende shumë mina tokësore në Bosnje dhe Hercegovinë dhe se njerëzit po vuajnë pasojat.

“Ne do të japim 10 milionë euro për një fushatë konkrete të deminimit në Bosnje dhe Hercegovinë”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat