Zelenskyy zotohet të parandalojë Rusinë që të konkurrojë në Lojërat Olimpike

Evropë

Zelenskyy zotohet të parandalojë Rusinë që të konkurrojë në Lojërat Olimpike

Nga: Bota sot Më: 28 janar 2023 Në ora: 06:53
Volodymyr Zelenskyy

Ne raportuam më herët se Ukraina kishte paralajmëruar se mund të bojkotonte Lojërat Olimpike nëse atletët e Rusisë dhe Bjellorusisë lejohen të garojnë vitin e ardhshëm.

Në një postim në Facebook, ministri i sportit i vendit Vadim Guttsait tha se planet e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për të parë mënyrat që ata atletë të kthehen në gara do të kundërshtohen.

Tani, presidenti Volodymyr Zelenskyy ka thënë se Ukraina do të nisë një fushatë ndërkombëtare për të parandaluar që atletët rusë të lejohen të konkurrojnë në Lojërat Olimpike të Parisit 2024.

"Sot do të fillojmë një maratonë për lojë të ndershme që synon pastrimin e menaxhimit të strukturave olimpike ndërkombëtare nga hipokrizia si dhe (parandalimin) e çdo përpjekjeje për të tërhequr përfaqësuesit e shtetit terrorist në sportin botëror," tha Zelenskyy në një fjalim video.

"Është e qartë se çdo flamur neutral i atletëve rusë do të njolloset me gjak. Parimet olimpike dhe lufta janë thelbësisht të kundërta me njëra-tjetrën."

IOC është e etur të përfshijë atletët rusë dhe bjellorusë si neutralë në Lojërat Olimpike Paris 2024.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha sot se çdo përpjekje për të shtrydhur Moskën nga sporti ndërkombëtar ishte "e dënuar të dështojë".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat