Tërmeti në Turqi, banorët kalojnë natën jashtë, ndezin zjarre për t’u ngrohur

Evropë

Tërmeti në Turqi, banorët kalojnë natën jashtë, ndezin zjarre për t’u ngrohur

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 23:58
Tërmeti në Turqi

Turqia dhe Siria po jetojnë kohë dramatike pas tërmetit shkatërrues të mëngjesit të së hënës. Tashmë numri i personave të vdekur ka kaluar 3.500 dhe mijëra të tjerë janë plagosur. Ndërsa errësira bie, ankthi rritet për mijëra njerëz që mbeten të bllokuar në ndërtesat e shembura.

Për shkak të motit të ftohtë, puna e shpëtimtarëve bëhet edhe më e vështirë.

Ndërsa punonjësit e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për të mbijetuar, mijëra të tjerë kërkojnë strehim pasi shtëpitë e tyre u shkatërruan ose u dëmtuan shumë keq për të qenë të sigurt.

Burra, gra, pleq dhe madje edhe fëmijë të vegjël kërkojnë një vend ku të ngrohen nga i ftohti. Mediat e huaja kanë publikuar disa imazhe që tregojnë se shumë qytetarë në zonat e prekura nga tërmeti kanë frikë të hyjnë në banesa për shkak të mundësisë për lëkundje të tjera.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat