LIVE: “Incident masiv në një vend bërthamor”, Ukraina zbulon planin rus - Rusia po pushton Bjellorusinë ‘në mënyrë të fshehtë’”

Evropë

LIVE: “Incident masiv në një vend bërthamor”, Ukraina zbulon planin rus - Rusia po pushton Bjellorusinë ‘në mënyrë të fshehtë’”

Nga: Bota sot Më: 27 maj 2023 Në ora: 06:28 Përditësuar në ora: 17:04 më 27.05.2023
Pamje nga lufta në Ukrainë

Ukraina eliminon 20 ushtarë rusë duke pastruar llogoret në Bakhmut

Pamjet e publikuara nga Brigada e 3-të Sulmuese e Ukrainës thuhet se tregon batalionin e dytë sulmues, ku ushtarët pastrojnë llogoret nga forcat ruse pranë Bakhmutit.

Batalioni pretendon se ka eliminuar 20 forcat ruse në operacion.

Pamjet nuk janë verifikuar nga mediet e huaja.

Luftimet kanë vazhduar në Bakhmut tash e disa kohë, ku beteja për ta marrë kontrollin e qytetit ishte e madhe.

Një nga luftimet më të përgjakshme thuhet se janë zhvilluar në këtë qytet.

Raportohen shpërthime në Mariupol

Tre shpërthime janë raportuar në Mariupol, një qytet jugor i Ukrainës i pushtuar nga Rusia, tha të shtunën një zyrtar ukrainas, përcjell Bota sot.

Një nga shpërthimet u shkaktua nga sistemet ruse të mbrojtjes ajrore në Nikolske, një vendbanim në veriperëndim të qytetit, shkroi në Telegram Petro Andriushchenko, një këshilltar i kryetarit ukrainas të qytetit.

Tymi mund të shihet gjithashtu duke u ngritur nga ana e një stacioni hekurudhor në zonë, sipas Andriushchenko.

Zyrtarët pro-rusë kanë akuzuar ditët e fundit Ukrainën për goditjen e Mariupolit, një qytet që dikur e mbronte ashpër. Andriushchenko ka komentuar shpërthimet në internet, por ushtria ukrainase nuk ka marrë zyrtarisht përgjegjësinë për sulmet.

CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur zhvillimet në fushën e betejës.

Rusia po pushton Bjellorusinë ‘në mënyrë të fshehtë’

Rusia po pushton Bjellorusinë "në mënyrë të fshehtë" pasi ajo fillon të vendosë armë bërthamore atje, tha analisti ynë ushtarak Sean Bell, përcjell Bota sot.

Në fillim të kësaj jave, Rusia tha se po vazhdonte me vendosjen e parë të armëve të tilla jashtë kufijve të saj që nga rënia e Bashkimit Sovjetik.

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha se armët tashmë ishin rrugës për në vendin e tij.

"Në vlerë nominale, kjo ka të bëjë më shumë me lëkundjen e retorikës rreth bërthamës dhe vendosjen e frikës në Perëndim, sepse realiteti është që ju nuk keni nevojë të dërgoni armë bërthamore, ato mund të udhëtojnë në gjysmë të rrugës nëpër botë," shpjegoi Bell.

“Historia e vërtetë është se presidenti Putin nuk e ka fshehur dëshirën e tij për të tentuar të rrisë ndikimin rus dhe të rivendosë Bashkimin Sovjetik.

"Ai po vendos gjithnjë e më shumë ushtarë në terren në Bjellorusi duke kryer operacione nga ajo tokë, tani duke vendosur edhe armë bërthamore atje, të gjitha të dizajnuara për të rritur ndikimin rus atje."

Ukraina pretendon se Rusia po planifikon një incident "masive" në një vend bërthamor

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka paralajmëruar se Rusia planifikon të simulojë një aksident të madh në stacionin elektrik bërthamor të Zaporizhzhia, i cili është nën kontrollin e forcave ruse, në një përpjekje për të penguar kundërsulmin e pritshëm nga Ukraina për të rimarrë territorin e saj të pushtuar nga Moska, përcjell Bota sot.

Centrali Zaporizhzhia, i cili shtrihet në një zonë të Ukrainës jugore të pushtuar nga Rusia, është stacioni më i madh bërthamor i Evropës dhe zona është goditur vazhdimisht nga bombardimet me të dyja palët duke fajësuar njëra-tjetrën për sulmet e rrezikshme.

Përpara kundërofensive të pritshme të Ukrainës, frika është rritur se një katastrofë bërthamore mund të ndodhë në mes të rritjes së aktivitetit ushtarak rreth Zaporizhzhia.

“Rusët po përgatisin provokim masiv dhe imitim të aksidentit në centralin bërthamor të Zaporizhzhia në orët më të afërta”, tha të premten drejtoria e inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Rusia akuzon Japoninë për "spekulime cinike"

Rusia ka akuzuar Japoninë për “spekulime cinike dhe të paskrupullta” lidhur me komentet e Tokios për kërcënimin bërthamor që paraqet Moska, përcjell Bota sot.

Kryesekretari i kabinetit Hirokazu Matsuno dënoi planin e Rusisë për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi, duke thënë se kjo do të ndezë më tej situatën.

“Dëshira për t'ia atribuar Rusisë synimin jo të qartë për të përdorur armë bërthamore në lidhje me ngjarjet në Ukrainë, nuk është gjë tjetër veçse spekulime cinike dhe të paskrupullta,” tha ministria e jashtme.

Ministria gjithashtu u kundërshtua me akuzën e Matsuno për Rusinë si të përfshirë në "shantazh bërthamor".

Ja ishulli i fshehtë që po bëhet gati për të testuar arsenalin e frikshëm atomik të Putinit

Ishulli i largët i Rusisë, Novaya Zemlya, në veriun e largët të Artikut, ka qenë vendi i qindra testeve të bombës atomike që nga koha sovjetike. Tani, ishulli i ngrirë në formë gjysmëhëne duket se do të shërbejë edhe një herë si “laborator” për disa nga zhvillimet më të fundit të armëve bërthamore të Kremlinit, nëse vjen koha.Me përkeqësimin e marrëdhënieve me Perëndimin dhe luftën në Ukrainë që kërcënon të shpërthejë një luftë bërthamore globale, ushtria ruse është gati për urdhrin e Putinit për të rifilluar testimin në Novaya Zemlya.

Ishulli i armëve

Sipas një burimi të lidhur ngushtë me Ministrinë Ruse të Mbrojtjes, gatishmëria për të rifilluar testet bërthamore, nëse kërkohet, siç udhëzohet nga Putin, do të përmbushet përmes ruajtjes së "gatishmërisë operacionale" në Novaya Zemlya. Ky informacion u raportua nga agjencia ruse e lajmeve TASS në shkurt.

Lajmin e plotë lexojeni KETU

Skenari finlandez, pse Ukraina nuk do të ketë fatin e vendit nordik

Pozicioni diplomatik i Finlandës ka qenë gjithmonë një shembull i një sistemi kompleks të bashkëjetesës midis Lindjes dhe Perëndimit në epokën e Luftës së Ftohtë. Neutraliteti i saj, i cili në realitet nuk nënkuptonte indiferencë apo çmilitarizim, ishte një element thelbësor i gjysmës së dytë të shekullit të njëzetë evropiane.

Dhe deri në stabilizimin e luftës në Ukrainë, e shndërruar në një luftë të vërtetë rrënimi, i ashtuquajturi "finlandizim" konsiderohej një formë e mundshme e marrëveshjes midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, ajo që duket e sigurt është se lufta në Ukrainë, me pranimin e vendit skandinav në NATO, ka ndryshuar rrënjësisht traditën strategjike të Helsinkit dhe ishte një zgjedhje, që vetëm pak para pushtimit rus të Ukrainës, dukej shumë e largët. 

Pikërisht për shkak të mungesës së anëtarësimit në NATO, hipoteza e skenarit finlandez për Ukrainën ishte diskutuar që në fazën e parë të konfliktit. Megjithatë, ky krahasim midis dy realiteteve duket shumë i vështirë për disa arsye. Sipas kreut të Kremlinit, Ukraina nuk ekzistonte si vend sepse është pjesë e Rusisë. Së dyti, rëndësia e Kievit për Moskën nuk është e krahasueshme, kulturalisht dhe politikisht, me atë të Helsinkit.

Nga ana tjetër, Kievi jo vetëm që është ende në luftë, por duket krejtësisht kundër çdo hipoteze të një marrëveshjeje me Moskën, deri në atë pikë sa të ketë ndaluar çdo bisedë me Putinin apo arritjen e marrëveshjeve. Lufta është ende shumë e gjallë dhe shumë e vështirë për t'u përcaktuar në konturet e saj për të sugjeruar një skenar paqeje sipas modelit ruso-finlandez. Madje, më shumë se kurrë, e mundshme duket një luftë që nuk i gjendet fundi.

Kushtojnë 2 miliardë dollarë, por avionët luftarakë të SHBA nuk mund t’ia sigurojnë aq lehtë fitoren Ukrainës

Gjenerali më i lartë i ushtrisë amerikane ka paralajmëruar se F-16 nuk do të jetë një "armë magjike" për Ukrainën, ndonëse Amerika nuk do të hezitojë aspak lidhur me dërgimin e tyre. "Rusët kanë 1,000 luftëtarë të gjeneratës së katërt," u tha gazetarëve në Pentagon, Gjeneral Mark Milley, pas një takimi virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes shumëkombëshe të Ukrainës.

Komentet e Milley pasuan deklarata të ngjashme të bëra këtë javë nga Sekretari i Forcave Ajrore Frank Kendall, i cili tha se avionët "nuk do të jenë një ndryshim dramatik i lojës" për Ukrainën, megjithëse "do t'i ndihmojë ata” në planin afatgjatë. Avionët luftarakë janë shumë më të shtrenjtë se raketat e artilerisë dhe mjetet tokësore, të cilat aleatët perëndimorë i kanë përqendruar në Ukrainë për të ndihmuar në zmbrapsjen e forcave ruse në jug të vendit.

“Shpenzimi i parave për ato armë afatshkurtra, në krahasim me avionët luftarakë të shtrenjtë me nevojat e tyre komplekse logjistike, ka qenë i vlefshëm”, tha Milley.

"Nëse shikoni F-16, 10 F-16, janë 2 miliardë dollarë për 10 avionë," tha ai.

Gjithashtu të enjten, sekretari i mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi se Danimarka dhe Holanda po marrin drejtimin në koalicionin e përbashkët për të trajnuar pilotët ukrainas në avionë luftarakë modernë.

Ai tha se Norvegjia, Belgjika, Polonia dhe Portugalia gjithashtu janë zotuar të marrin pjesë në trajnim. Koalicioni planifikon të trajnojë fillimisht rreth 20 pilotë ukrainas, megjithëse numri i saktë do të varet nga kapaciteti i vendeve për të mbështetur projektin, sipas një zëdhënësi të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar i cili në anonimitetzbuloi disa detaje përpara njoftimit zyrtar.

Inteligjenca britanike: Wagner do të shfrytëzohet për beteja të tjera pas Bakhmutit

Forcat e grupit mercenar rus, Wagner ndoshta kanë filluar të tërhiqen nga disa prej pozicioneve të tyre rreth qytetit të shkatërruar ukrainas të Bakhmutit dhe ka të ngjarë të përdoren për operacione të tjera sulmuese në rajonin e Donbasit, sipas inteligjencës britanike.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në përditësimin e fundit të inteligjencës njoftoi se shefi i Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, kishte thënë se tërheqja kishte filluar dhe pozicionet po u transferoheshin forcave të ministrisë ruse të mbrojtjes.

Kievi vërtetoi rotacionin e Wagnerit nga periferitë e qytetit, raporton theguardian.

Ministria e Mbretërisë së Bashkuar deklaroi se forcat e të ashtuquajturës Republika Popullore e Donetskut ka të ngjarë të kenë hyrë në qytetin lindor të Ukrainës që nga e mërkura për të filluar “operacionet e pastrimit”.

Kujtojmë se qyteti i Bakhmutit ka qenë dëshmitar i betejës më të gjatë dhe më të përgjakshme të pushtimit rus në Ukrainë.

“Pavarësisht grindjes së vazhdueshme të Prigozhin me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse [ministria e Mbrojtjes], forcat Wagner ka të ngjarë të përdoren për operacione të mëtejshme sulmuese në Donbas pas rindërtimit të forcave të tij”, përfundoi ministria.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar viktima dhe dëme të shumta materiale.

Ukraina gati për kundërsulmin e madh

Ukraina është gati për ta nisur kundërofensivën e madhe të pritur kundër forcave të Rusisë.

Këtë ia ka thënë BBC-së, Oleksiy Danilov, njëri nga zyrtarët më të lartë të sigurisë në Kiev.

Ai nuk ka thënë një datë por që ka thënë se një sulm për rimarrje të territorit të okupuar nga Vladimir Putin mund të nisë “nesër, pasnesër apo brenda javës”.

Danilov ka bërë me dije se qeveria ukrainase “s’ka të drejtë gabimi” në vendimin e marrë ngase sipas tij kjo është një mundësi historike që nuk duhet humbur.

Derisa ka dhënë intervistën për BBC-në përmendet se ka marrë një telefonatë nga presidenti Volodymyr Zelensky për të diskutuar rreth kundërsulmit.

Daniloq është njeriu kryesor në kabinetin e Zelensky për luftën që po bën Ukraina.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat