​Universiteti i Sofjes feston 135-vjetorin, rektori i dërgon letër me kërkesa kryeministrit Denkov

Evropë

​Universiteti i Sofjes feston 135-vjetorin, rektori i dërgon letër me kërkesa kryeministrit Denkov

Më: 2 tetor 2023 Në ora: 19:28
Foto ilustrim

Universiteti i Sofjes "Shën Kliment Ohri", institucioni më i vjetër i arsimit të lartë në Bullgari, këtë vit shënoi 135 vjetorin e tij me festime të dielën dhe të hënën, njoftoi qendra për shtyp e universitetit.

"Komuniteti akademik do të jetë gjithmonë shtylla e zhvillimit dhe përparimit shoqëror. Në këtë ditë, pedagogët, studentët dhe stafi demonstrojnë autoritetin e një institucioni dhe dinjitetin e një komuniteti. Universiteti i Sofjes e ka fituar këtë të drejtë. Komuniteti i tij akademik ka privilegjin të deklarohet publikisht se arsimi është një nga prioritetet më të rëndësishme të Bullgarisë së sotme dhe ne presim shenja të qarta se zëri i saj dëgjohet dhe kuptohet dhe se pritshmeritë janë përmbushur", thuhet në një njoftim të Universitetit të Sofjes.

Viti akademik nisi më 2 tetor me një kortezh festiv studentësh dhe pedagogësh, të cilët kaluan nëpër disa nga vendet më ikonike të kryeqytetit për të mbërritur në Katedralen e Shën Aleksandër Nevskit, raporton BTA.

Kryesia e Universitetit të Sofjes vendosi lule dhe kurora lulesh te monumentet e shenjtit mbrojtës të Universitetit, Shën Klementit të Ohrit, te donatorët Evlogi dhe Hristo Georgiev dhe te monumenti i Ushtarit të Panjohur.

Sipas rregulloreve, duhet të ketë një rritje vjetore prej 20% të financimit të arsimit të lartë në përgjithësi dhe kështu duhet të jetë për çdo vit. Është e shkruar dhe nuk duhet ta kërkojmë, u tha gazetarëve pas ceremonisë së hapjes së vitit akademik, rektori i Universitetit të Sofjes, Anastas Gerxhikov.

“Ne duam të rifillojmë reformën që e kemi zbatuar për më shumë se dhjetë vjet, para se ajo të ndalohej, tha Gerxhikov. Ai e shpjegoi këtë me një sërë qeverish që u përpoqën të kompensojnë vonesën në pagat e mësuesve, por ata e bënë atë në mënyrë të gabuar dhe prandaj ne duhet të kthehemi në një ndarje të drejtë, që nënkupton një model të ri financiar, tha Gerxhikov.

Rektori i universitetit të Sofjes tha se i ka dërguar një letër kryeministrit Nikolaj Denkov e cila përmban disa kërkesa. “Ne nuk duam para, duam një ndarje të drejtë të subvencionit, duam më pak burokraci për studentët e huaj, ka shumë gjëra të tjera që qeveria mund të bëjë pa para dhe nuk e kuptoj pse nuk bën bëjnë ata, jo kjo qeveri, çdo qeveri në 20 vitet e fundit”, tha Gerdzhikov.

“Unë besoj thellë se në pesë vitet e ardhshme Universiteti i Sofjes do të hyjë në grupin e 500 universiteteve të para në të paktën një nga tre renditjet kryesore ndërkombëtare”, shtoi ai.

I themeluar në vitin 1888, sot Universiteti i Sofjes përfshin 16 fakultete dhe tre departamente, muzetë, bibliotekën e dytë më të madhe pas Bibliotekës Kombëtare, qindra laboratorë, qendra dhe njësi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat