Tërmeti i ri rrit frikën në zonën vullkanike Campi Flegrei

Evropë

Tërmeti i ri rrit frikën në zonën vullkanike Campi Flegrei

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 12:58
Foto ilustrim

Një tërmet me magnitudë 4.0 të hënën vonë në Campi Flegrei (Fushat e Phlegraean) ka rritur shqetësimin tek njerëzit që jetojnë në zonën vullkanike pranë Napolit për një valë të aktivitetit sizmik.

Tërmeti i ri vjen pasi zona u godit nga tërmeti me magnitudë 4.2 javën e kaluar, më i madhi në këtë zonë në 40 vjet.

Tërmeti i së hënës tronditi gjithashtu Napolin dhe shumë njerëz fjetën jashtë gjatë natës nga frika e shembjes së ndërtesave.

Autoritetet kryen kontrolle si në ndërtesa private ashtu edhe në ato publike gjatë gjithë natës. Nuk pati raportime për dëme të mëdha.

"Mos lejoni që frika t'ju pushtojë," tha Josi Gerardo Della Ragione, kryebashkiaku i qytetit Bacoli.

Ministri i Mbrojtjes Civile dhe Politikës Detare Nello Musumeci tha javën e kaluar se një plan evakuimi ishte duke u hartuar për Campi Flegrei në rast se do të ishte i nevojshëm.

“Duhet të fillojmë punën menjëherë”, tha Musumeci, duke theksuar se në këtë zonë jetojnë rreth gjysmë milioni njerëz.

Fushat e Phlegraean janë një kalderë e shembur, një zonë vullkanike e formuar nga disa ndërtesa vullkanike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat