BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

Evropë

BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 21:27
Viktor Orban

Komisioni Evropian po përgatitet t’i jep rreth 13 miliardë euro Hungarisë në mënyrë ky vend të mos e shfrytëzojë veton rreth ndihmës së BE-së për Ukrainën, gjë që ka të ngjarë të tërheqë kritika nga Parlamenti Evropian.

Komisionit ka nevojë për mbështetje unanime nga 27 shtete anëtare për të përditësuar buxhetin afatgjatë të BE-së, i cili përfshin 50 miliardë euro financime për Ukrainën.

Ndihma aktuale e BE-së për Kievin skadon në muajin dhjetor dhe marrëveshja e të gjithë anëtarëve është gjithnjë e më urgjente, duke marrë parasysh vendimin e Kongresit të SHBA për të anuluar përkohësisht vazhdimin e financimit ushtarak për Ukrainën, si dhe për shkak të fitores zgjedhore të Robert Ficl në Sllovaki, raporton politico.

Orban ka njoftuar tashmë se Hungaria nuk do të mbështesë financime të mëtejshme për Ukrainën, duke përmendur shqetësimet për anëtarët e pakicës hungareze të vendit dhe duke kërkuar që Kievi të ndryshojë një ligj për të drejtën e pakicave për të përdorur gjuhët e tyre.

Komisioni Evropian shpreson që lirimi i një pjese të madhe të fondeve hungareze, të cilat janë ngrirë që nga fundi i vitit të kaluar për shkak të shqetësimeve për shkeljet e standardeve demokratike, do ta bindë Orbanin të mos vërë veton ndaj ndihmës për Ukrainën, thanë zyrtarët në Bruksel për Politik.

Në fillim të këtij viti, Hungaria miratoi masa për të forcuar pavarësinë e gjyqësorit, një kërkesë e bërë nga Komisioni Evropian për lirimin e pjesës më të madhe të fondeve të kohezionit të vendit, të cilat arrijnë në 22 miliardë euro.

Nëse në Bruksel arrijnë në përfundimin se këto reforma janë të kënaqshme, Budapesti mund të kërkojë lirimin e rreth 13 miliardë eurove dhe vendimi për këtë duhet të dihet në fund të këtij muaji ose në fillim të nëntorit.

Pjesa tjetër e financimit të Hungarisë mbetet e ngrirë për arsye të ndryshme: 6.3 miliardë euro janë bllokuar nën një mekanizëm që lejon BE-në të mbajë fondet për shkak të rreziqeve të korrupsionit, ndërsa 2.5 miliardë euro të tjera po mbahen mbrapa për shkak të polemikave mbi trajtimin e azilit nga Budapesti. dhe për shkak të pavarësisë akademike të universiteteve hungareze.

Përveç kësaj, Hungaria ka të drejtë për 10.4 miliardë euro grante dhe kredi nga fondi i BE-së për rimëkëmbjen pas pandemisë, por për të hyrë në këto fonde, duhet të plotësojë deri në 27 kushte. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat