Qindra fluturime nga Munihu u anuluan pasi reshjet e dendura të borës goditën Gjermaninë jugore

Evropë

Qindra fluturime nga Munihu u anuluan pasi reshjet e dendura të borës goditën Gjermaninë jugore

Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 14:43
Foto ilustrim

Reshjet e dendura të borës në Gjermaninë jugore kanë shkaktuar kaos transporti, veçanërisht në Munih, ku qindra fluturime janë anuluar dhe transporti i trenave dhe transportet tjera për publikun janë pezulluar, njoftoi transmetuesi publik ARD të shtunën.

Aeroporti i Munihut njoftoi se kishte pezulluar fluturimet deri në orën 11:00 GMT për shkak të reshjeve të mëdha të borës.

Përafërsisht 320 nga 760 fluturimet e planifikuara për të shtunën janë anuluar deri më tani dhe udhëtarët këshillohen të kontrollojnë statusin e fluturimeve të tyre përpara se të mbërrijnë në aeroport.

Një zëdhënës i aeroportit njoftoi se shërbimi dimëror është tashmë funksional, duke lejuar rifillimin e udhëtimeve të sigurta.

Ndërkohë, reshjet e dendura të borës gjithashtu kanë ndërprerë rëndë shërbimet e trenave, me njerëz që nuk kanë arritur në stacionin kryesor të trenit të Munihut, sipas shërbimit hekurudhor gjerman Deutsche Bahn.

Trafiku hekurudhor në distanca të gjata aktualisht është pezulluar në zonën e madhe të Munihut.

Përveç kësaj, lidhjet nga kryeqyteti bavarez me disa qytete gjermane janë anuluar. Në Munih dhe në qytetin jugor të Ulm, pasagjerët duhej të kalonin natën në trena.

Metrotë, autobusët dhe tramvajet e Munihut pushuan përkohësisht funksionimin.

Sipas policisë, aksidente të shumta kanë ndodhur në rrugët në jug të Bavarisë. Megjithatë, shumica e tyre rezultuan vetëm në dëme materiale.

Në një zhvillim të ngjashëm, ndeshja e futbollit të Bundesligës së Kategorisë së Parë midis kampionëve në fuqi Bayern Munich dhe Union Berlin thuhet se është anuluar për shkak të reshjeve të mëdha të borës.

Sipas Shërbimit Gjerman të Meteorologjisë, moti për momentin do të jetë dimëror. Deri në orët e pasdites pritet të ketë reshje bore, herë pas here të dendura në zonat jugore dhe juglindore të vendit. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat