Londër, Policia shton mbrojtjen ndaj hebrenjve gjatë festivalit të tyre

Evropë

Londër, Policia shton mbrojtjen ndaj hebrenjve gjatë festivalit të tyre

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 23:26
Foto ilustrim

Policia në Londër do të ofrojë më shumë mbrojtje për komunitetin hebre në qytet gjatë festivalit Hanukkah.

Policët do të shtojnë patrullat dhe kontrollet në aktivitetet e këtij festivali për shkak të konfliktit mes Izraelit dhe Hamasit, e rritjes së urrejtjes kundër hebrenjve në Britani.

Në një deklaratë, policia tha se komuniteti hebre do të shohë më shumë policë nëpër lagje dhe bizneseve, shkollave e vendeve fetare, raportoi SkyNews.

Qëllimi është të sigurohen të gjithë dhe të ndihen të sigurt për të festuar me familjen dhe miqtë. Hanukkah filloi më 7 dhjetor dhe zgjatë tetë ditë. Ndryshe njihet si Festivali i Dritave dhe festohet nga hebrenjtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat