Ministri rus i Mbrojtjes viziton trupat në Ukrainë në përvjetorin e dytë të luftës

Evropë

Ministri rus i Mbrojtjes viziton trupat në Ukrainë në përvjetorin e dytë të luftës

Më: 24 shkurt 2024 Në ora: 11:53
Shoigu vuri në dukje gjithashtu rolin e dronëve në luftime

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu vizitoi këtë shtunë trupat e grupit “Qendra” të vendit të tij që janë të përfshirë në luftimet në Ukrainë, sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, në një udhëtim në përvjetorin e dytë të pushtimit të Moskës. 

Shoigu “dëgjoi raportet nga komandanti i grupit të Qendrës dhe oficerët e shtabit mbi situatën aktuale, natyrën e veprimeve të armikut dhe mënyrën se si trupat ruse po kryejnë detyra luftarake në zonën operative”, tha ministria e mbrojtjes.

Gjeneral-koloneli rus Andrei Mordvichev, komandanti i grupit të trupave “Qendra”, i raportoi Shoigut se gjatë operacionit për “çlirimin” e Avdiivka, forcat ukrainase ishin shtyrë prapa më shumë se 10 kilometra (6.2 milje), tha ministria.

Shoigu vuri në dukje gjithashtu rolin e dronëve në luftime. Njësi me kohë të plotë të ngarkuara me operacionet me dron janë krijuar, thuhet se i tha Mordvichev Shoigu.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat