Ujërat rekord të përmbytjeve rriten në Uralet e Rusisë, duke detyruar mijëra njerëz të evakuohen

Evropë

Ujërat rekord të përmbytjeve rriten në Uralet e Rusisë, duke detyruar mijëra njerëz të evakuohen

Më: 7 prill 2024 Në ora: 15:03
Rusi

Niveli i ujit është rritue në dy qytete në malet Ural të Rusisë të dielën, pasi lumi i tretë më i gjatë në Evropë shpërtheu përmes një dige, duke përmbytur të paktën 6,000 shtëpi dhe duke detyruar mijëra njerëz të largoheshin vetëm me kafshët e tyre shtëpiake dhe disa sende.

Disa nga përmbytjet më të këqija në dekada kanë goditur një varg rajonesh ruse në malet Ural dhe Siberi, së bashku me pjesë të Kazakistanit fqinj në ditët e fundit.

Lumi Ural, i cili ngrihet në malet Ural dhe derdhet në Detin Kaspik, u fry disa metra në vetëm disa orë të premten për shkak të ujit të shkrirë, duke shpërthyer përmes një argjinature dige në qytetin Orsk, 1,800 km  në lindje të Moskës.

Më shumë se 4,000 njerëz u evakuuan në Orsk pasi një pjesë e qytetit prej 230,000 banorësh u përmbyt. Pamjet e publikuara nga Ministria e Emergjencave treguan njerëz që kalonin nëpër ujërat e larta, duke shpëtuar qentë e bllokuar dhe duke udhëtuar përgjatë rrugëve të përmbytura me varka dhe kano.

Agjencia shtetërore e lajmeve TASS raportoi se gjashtë të rritur dhe tre fëmijë ishin shtruar në spital në Orsk, por gjendja e tyre nuk ishte në rrezik për jetë.

Presidenti rus, Vladimir Putin, urdhëroi ministrin e Emergjencave, Alexander Kurenkov, të fluturojë në rajon. Kremlini tha të dielën se përmbytjet tani ishin gjithashtu të pashmangshme në rajonin Urals të Kurganit dhe rajonin siberian të Tyumen.

Putini kishte folur me guvernatorët e rajoneve me telefon, tha Kremlini, shkruan Reuters.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat