Çfarë rezultate mund të sjell gjatë javëve të ardhshme lufta mes Ukrainës dhe Rusisë?

Evropë

Çfarë rezultate mund të sjell gjatë javëve të ardhshme lufta mes Ukrainës dhe Rusisë?

Më: 12 prill 2024 Në ora: 08:28
Pamje nga lufta në Ukrainë

Brenda natës, Rusia nisi atë që e përshkroi si një “goditje masive” kundër infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Kjo e fundit pretendon se sulmi përfshinte të paktën 82 dronë dhe raketa, të nisura nga nëntë bombardues strategjikë rusë.

Termocentrali në Kiev u shkatërrua në sulm, për të cilin ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se do të ndikonte në ndërmarrjen industriale ushtarake të Ukrainës.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky përsëriti iu drejtua Perëndimit për të rritur furnizimet me armë dhe municione – veçanërisht raketa të mbrojtjes ajrore – për t’i mundësuar Ukrainës t’i rezistojë sulmit të fundit rus.

Presidenti rus, Vladimir Putin me sa duket po rrit presionin ushtarak ndaj Ukrainës, ndërsa po i pakësohet municioni forcave ukrainase, raporton skynews.

Politikisht, Perëndimi duket i përkushtuar për të mbështetur fushatën ushtarake të Ukrainës, por përkthimi i retorikës në furnizim të qëndrueshëm me armë dhe municione po rezulton i vështirë.

Stoqet e armëve të luftës perëndimore janë varfëruar ndjeshëm dhe vetëm SHBA-ja ka furnizime të mjaftueshme me armë për të përmbushur nevojat afatshkurtër të Ukrainës.

Megjithatë, me një paketë ndihme ushtarake prej 60 miliardë dollarësh për t’u miratuar ende nga Kongresi amerikan, dhe me pak shenja se bllokimi do të lehtësohet në çdo kohë së shpejti, javët e ardhshme duken gjithnjë e më të vështira për Ukrainën.

Putin është duke e shfrytëzuar qartë këtë dritare të cenueshmërisë ushtarake ukrainase, me shpresën se forcat ruse – që tejkalojnë ukrainasit 10:1 në disa pjesë të vijës së frontit – mund të arrijnë një përparim vendimtar në javët e ardhshme.

Nëse Rusia mbizotëron, një Putin i guximshëm mund të fillojë t’i vendosë sytë më larg.

Perëndimi ruan opsione – të tilla si çizmet në terren dhe vendosja e një zone ndalim-fluturimi – por deri më sot kërcënimet ruse duket se kanë arritur të sterilizojnë vendosmërinë politike perëndimore.

Por, edhe për sa kohë?

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat