​Belgjika: Rusia mund të ndërhyjë në fushatën për zgjedhjet e Parlamentit Evropian

Evropë

​Belgjika: Rusia mund të ndërhyjë në fushatën për zgjedhjet e Parlamentit Evropian

Më: 12 prill 2024 Në ora: 15:10
Alexander De Croo.

Prokurorët në Belgjikë po hetojnë ndërhyrjen e mundshme ruse në zgjedhjet e ardhshme të Parlamentit Evropian pas informacionit që ata morën nga shërbimet e inteligjencës, tha sot kryeministri Alexander De Croo.

Hetuesit, tha De Croo, zbuluan se grupet ruse po i shtynin kandidatët pro-rusë për të dobësuar mbështetjen e BE-së për Ukrainën në luftën kundër pushtimit rus të nisur dy vjet më parë.

"Qëllimi është të zgjidhen sa më shumë kandidatë pro-rusë në Parlamentin Evropian dhe në këtë mënyrë të forcohet retorika pro-ruse në atë institucion. Dobësimi i mbështetjes evropiane për Ukrainën i shërben Rusisë në fushën e betejës," tha De Croo.

Ai shtoi se hetimi filloi pasi autoritetet çeke zbuluan se agjentët rusë, aktivë në Bruksel, po përpiqeshin të fitonin ndikim dhe të paguanin ligjvënësit për të promovuar një agjendë pro-ruse.

Edhe pse përfshirja e Rusisë në zgjedhjet evropiane u vu re në Belgjikë, Croo vëren se pagesat me para në dorë nuk janë realizuar në atë mënyrë. Perëndimi akuzon Rusinë se po përpiqet të ndikojë në opinionin publik gjatë fushatave zgjedhore, por Rusia e mohon me vendosmëri këtë.

Përpara zgjedhjeve evropiane të qershorit, partitë kritike për mbështetjen e BE-së për Ukrainën përfshijnë Tubimin Kombëtar të Francës, Partinë e Lirisë së Austrisë dhe AfD të Gjermanisë, të cilat parashikohet të fitojnë më shumë vota se në zgjedhjet pesë vjet më parë.

De Croo tha se ai kërkoi një takim urgjent të Agjencisë së BE-së për Bashkëpunimin Gjyqësor (Eurojust). Ai gjithashtu beson se rasti duhet të ndiqet penalisht nga Zyra Evropiane Kundër Mashtrimit (OLAF).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat