Lubinets: Rusia mban pothuajse 1,700 civilë ukrainas në burgje

Evropë

Lubinets: Rusia mban pothuajse 1,700 civilë ukrainas në burgje

Më: 17 maj 2024 Në ora: 06:05
Dmytro Lubinets

Pothuajse 1,700 civilë ukrainas mbahen aktualisht në vendet e paraburgimit në të gjithë Federatën Ruse, ndërsa rreth 14,000 të tjerë konsiderohen të zhdukur.

Deklarata u dha nga Komisioneri i Parlamentit të Ukrainës për të Drejtat e Njeriut Dmytro Lubinets.

Zyra e Avokatit të Popullit priti takimin e grupit punues për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të qytetarëve. Në takim morën pjesë përfaqësues të Shtabit Koordinues për Trajtimin e të Burgosurve të Luftës, të Prokurorisë së Përgjithshme dhe të agjencive të tjera qeveritare dhe organizatave të shoqërisë civile.

“Në takim u diskutua se, sipas të dhënave zyrtare, pothuajse 1,700 civilë mbahen aktualisht në vendet e paraburgimit në Rusi. Prej tyre rreth 900 janë konfirmuar nga KNKK. Megjithatë, rreth 14,000 civilë janë regjistruar zyrtarisht si i zhdukur”, tha Lubinets.

Dmytro Lubinets diskutoi mbrojtjen e të drejtave të të burgosurve ukrainas të luftës të mbajtur nga Rusia me Presidenten e KNKK Mirjana Spoljaric dhe kreun e Byrosë së Agjencisë Qendrore të Gjurmimit të KNKK-së, Dushan Vujasanin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat