Gënjente vajzat e mitura dhe më pas i për*dhunonte, zbardhen krimet e 20 viteve më parë të taksistit në Angli

Evropë

Gënjente vajzat e mitura dhe më pas i për*dhunonte, zbardhen krimet e 20 viteve më parë të taksistit në Angli

Më: 23 maj 2024 Në ora: 21:45
Adam Ali

Një shofer taksie që përdhunoi dy fëmijë në Rotherham dy dekada më parë është dënuar, pas një hetimi të Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA). Adam Ali, 43 vjeç, përdori makinën e tij për të çuar vajzat e reja të cenueshme në vende të ndryshme ku i sulmonte ato. Aliu, i njohur si Razwan Razaq në kohën e punës të tij, i kreu sulmet ndërmjet viteve 2002 dhe 2004. Një nga vajzat ishte 12 vjeç kur ajo u prezantua me Aliun nga një mik. Ali e çoi në mënyrë rutinore vajzën në shtëpinë e tij në Bramley, ku ai abuzoi seksualisht me të, duke përfshirë edhe përdhunimin e saj disa herë.

Aliu dhe miqtë e tij u kujdesën për një viktimë të dytë, mosha 13-vjeçare, duke e dehur me pije dhe drogë gjatë disa muajve. Një natë, nën pretendimin se ishte i shqetësuar për mirëqenien e vajzës, Ali i ofroi ta çonte në shtëpi, ndërsa abuzoi me të. Gjithashtu Ali ishte duke vuajtur një dënim me 11 vjet burg për përdhunim të një vajze dhe dy akuza për aktivitet seksual me një vajzë tjetër, të dyja në Rotherham, teksa policia po mblidhte provat e reja kundër tij.

Pasi Ali u lirua nga burgu në prill 2023, oficerët u njoftuan se ai kishte në plan të udhëtonte në Pakistan. Të shqetësuar se Ali nuk do të kthehej në Britaninë e Madhe, hetuesit punuan me një ritëm për të mbledhur provat e nevojshme për ngritjen e akuzave. Më pas, oficerët e arrestuan Aliun më 18 maj 2023 dhe e akuzuan të nesërmen, pas së cilës ai u ndalua në paraburgim. Ndërsa më 21 maj 2024, në Gjykatën e Sheffield Croën, ai u shpall fajtor për shtatë vepra seksuale.

Oficeri i lartë hetues Stuart Cobb, i NCA, tha se viktimat treguan guxim të jashtëzakonshëm në rrëfimin e abuzimit të tmerrshëm të Aliut.

“Nuk mund ta imagjinoj se sa e vështirë ishte për ta të rijetonin përvojat e tyre gjatë gjyqit, megjithatë ata dhanë rrëfime të guximshme dhe elokuente. Ky rast nxjerr në pah sesi Agjencia Kombëtare e Krimit siguron që abuzuesit e fëmijëve të përballen me drejtësinë, pavarësisht se sa kohë ka kaluar që nga kryerja e krimeve të tyre,” tha oficeri.

Ndërsa Liz Fell, prokurorja e specializuar për CPS-në, tha se Adam Ali synonte qëllimisht viktimat e tij me mendimin se ai mund t’i shfrytëzonte ato për seks.

“Abuzimi seksual i fëmijëve është një krim traumatizues, ndikimi shkatërrues i të cilit mund të zgjasë gjithë jetën. Ne dëshirojmë të përgëzojmë viktimat në këtë rast për paraqitjen dhe raportimin e asaj që u ndodhi atyre.

Pikërisht për shkak të provave të tyre ne arritëm të sigurojmë një dënim dhe ta çojmë dhunuesin e tyre para drejtësisë. Shpresoj që kjo bindje të dërgojë një mesazh të qartë se CPS, duke punuar së bashku me zbatimin e ligjit, do të ndjekë pamëshirshëm drejtësinë dhe do të ndjekë penalisht ata që shfrytëzojnë seksualisht fëmijët, sa herë që të ndodhë ky abuzim.

I inkurajoj çdo viktimë të abuzimit seksual të fëmijëve dhe dhunës seksuale që të raportojë krimet e kryera ndaj tyre në polici. Nuk është kurrë vonë për të kërkuar drejtësi,” tha Liz Fell. Aliu do të dënohet më 25 qershor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat