Polonia përdor avionë për të mbrojtur hapësirën ajrore të vendit nga raketat ruse

Evropë

Polonia përdor avionë për të mbrojtur hapësirën ajrore të vendit nga raketat ruse

Më: 26 maj 2024 Në ora: 18:36
Foto ilustrim

Forcat ajrore të Polonisë kanë përdorur avionë për të mbrojtur hapësirën ajrore të vendit nga raketat ruse që synojnë Ukrainën perëndimore.

Patrullat e forcave ajrore u kryen të shtunën në Poloninë juglindore, e cila kufizohet me Ukrainën e shkatërruar nga lufta.

Polonia mbeti e padëmtuar, por një sulm rus në një dyqan të madh DIY në qytetin verior të Ukrainës, Kharkiv, vrau 12 persona dhe plagosi 43.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti sulmin ajror një “manifestim të çmendurisë ruse”, raporton Euronews.com, transmeton Klankosova.tv.

Komanda Operative e Polonisë njoftoi se operacioni mbrojtës kishte përfunduar të dielën, por tha se forcat e saj mbeten vigjilente.

“Për shkak të përfundimit të sulmeve me raketa me rreze të gjatë veprimit të Federatës Ruse ndaj objektivave në pjesën perëndimore të Ukrainës, operacioni i aviacionit ushtarak në hapësirën ajrore polake ka përfunduar dhe forcat dhe burimet e dislokuara janë kthyer në aktivitetet standarde operacionale”, shkroi ajo në X.

“Ushtria Polake monitoron situatën në territorin e Ukrainës në mënyrë të vazhdueshme dhe mbetet vazhdimisht e gatshme për të garantuar sigurinë e hapësirës ajrore polake”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat