LIVE: Ukraina godet 2 avionë rusë Su-57 në sulmin e fundit - Rusët sulmojnë me raketa vendlindjen e Zelenskyt

Evropë

LIVE: Ukraina godet 2 avionë rusë Su-57 në sulmin e fundit - Rusët sulmojnë me raketa vendlindjen e Zelenskyt

Nga: Bota sot Më: 12 qershor 2024 Në ora: 06:41 Përditësuar në ora: 19:52 më 12.06.2024
Pamje nga lufta në Ukrainë

Zelensky viziton Arabinë Saudite

Nga: A.Sh

Presidenti Volodymyr Zelensky njoftoi në mediat sociale mbrëmjen e 12 qershorit se kishte mbërritur në Arabinë Saudite për një vizitë të paparalajmëruar më parë.

Zelensky tha në mediat sociale se kishte një "takim domethënës dhe energjik me Lartësinë e Tij Princin e Kurorës Muhamed bin Salman al Saud".

Të dy diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe përgatitjet për samitin e ardhshëm të paqes, i cili do të mbahet më 15-16 qershor.

Zelensky vuri në dukje "dinamikën e mirë të zbatimit të marrëveshjeve tona të mëparshme", diçka që "do të vazhdojë".

Inteligjenca ushtarake konfirmon se 2 avionë rusë Su-57 u goditën në sulmin e fundit

Nga: A.Sh

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës (HUR) mund të konfirmojë se dy prej avionëve luftarakë rusë Su-57 u goditën gjatë një sulmi në aeroportin Akhtubinsk në Astrakhan Oblast, por njëri prej tyre pësoi vetëm dëme të lehta, tha në ajër zëdhënësi i agjencisë, Andrii Yusov. më 12 qershor.

"Tani mund të themi se një Su-57 pësoi dëme të konsiderueshme, dhe tjetri pësoi dëmtime më të lehta dhe mund të jetë e mundur të restaurohet," tha Yusov.

Agjencia e inteligjencës ushtarake raportoi për sulmin e 9 qershorit, duke shënuar goditjen e parë kundër këtij modeli avioni. Su-57 është avioni luftarak më modern i Rusisë, me vetëm disa njësi në shërbim në Forcën Ajrore Ruse.

Imazhet satelitore të publikuara pas sulmit duket se kanë konfirmuar një sulm të suksesshëm kundër fushës ajrore të Akhtubinsk në Rusinë jugore, e shtrirë rreth 590 kilometra (mbi 360 milje) nga vija e frontit.

Rusët sulmojnë me raketa vendlindjen e Zelenskyt, të paktën gjashtë të vdekur

Të paktën gjashtë persona u vranë dhe 11 u plagosën në një sulm me raketa ruse në qytetin jugor të Ukrainës, Kryvyi Rih.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se rusët kanë bombarduar vendlindjen e tij.

“Çdo ditë dhe çdo orë, terrori rus dëshmon se Ukraina, së bashku me partnerët e saj, duhet të forcojë mbrojtjen e saj ajrore”, njoftoi ai në rrjetet sociale.

Ai publikoi një video që tregon zjarrfikësit duke luftuar me flakët dhe shpëtimtarët duke hequr një bllok betoni nga rrënojat.

Një burrë u transportua me barelë drejt spitalit më të afërm të qytetit.

Një ndërtesë administrative dhe një bllok banimi janë dëmtuar, njoftoi Komanda Ushtarake Jugore e Ukrainës.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit 2022 duke shkaktuar mijvra viktima dhe dëme të shumta materiale.

Ukraina shkatërron mjetet ruse me armët e amerikanëve, ja dueli i frikshëm që ka marrë vëmendjen e mediave

Një video e pabesueshme e duelit mes mjetit luftarak amerikan Bradley dhe mjetit luftarak ruse, përkatësisht transportuesit të blinduar BTR-82A, mbërrin nga fronti i Ukrainës. Në zemër të betejës, të dyja mjetet ushtarake shkojnë duke gjuajtur drejt njëra-tjetrës.

Të paktën një ushtar mund të shihet duke dalë nga APC përpara se tymi të përfshijë BTR ruse. SHBA-ja dhuroi më shumë se 300 Bradley për forcat ukrainase. Siç shkruan Newsweek, brigada ukrainase pretendon se një transportues i blinduar ruse ka hyrë në një vendbanim, pa specifikuar vendndodhjen e saktë, kështu që ekipi Bradley duhej të reagonte "menjëherë". Përleshjet në lindje të Povrovsk, një qytet kyç për mbrojtjen e Ukrainës në zonë, janë "epiqendra" e luftimeve, tha e njëjta brigadë në fund të javës së kaluar, sipas Newsweek.

“Lufta nuk ndalet as për asnjë moment”, thonë ata. Të hënën, Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës paraqiti informacionin se në 24 orë Rusia humbi 269 persona, dy automjete të blinduara luftarake dhe dy sisteme artilerie përgjatë kësaj pjese të vijës së frontit. Megjithatë, ata zbuluan gjithashtu se Rusia ka rezerva të mëdha të fuqisë punëtore dhe se ata mund të kompensojnë shpejt humbjet e rënda.

Brigada e lartpërmendur ukrainase, e përmendur nga Newsweek, pretendon se në këtë moment ata po frenojnë tre brigada ruse nga përparimi. Kujtojmë se të dielën, Sky News i Britanisë raportoi se një avion ukrainas kishte gjuajtur një armë dhe kishte goditur brenda Rusisë për herë të parë. Avioni luftarak thuhet se goditi një "nyje komanduese ruse" në rajonin kufitar të Belgorodit të Rusisë, megjithëse nuk është e qartë nëse armatimi perëndimor është përdorur në sulm.

Ish-komandanti i trupave ajrore ruse ‘godet’ Ministrinë e Mbrojtjes së vendit të tij – vë theksin te uniformat e ushtrisë

Një gjeneral rus në pension ka kritikuar ministrinë e mbrojtjes të vendit për furnizimin e trupave pjesëmarrëse në luftën në Ukrainë me uniforma të cilësisë së dobët.

Vërejtjet u bënë nga zëvendëskryetari i Komitetit të Mbrojtjes të Dumës së Shtetit Rus, Vladimir Shamanov, një ish-komandant i përgjithshëm i trupave ajrore ruse, në një fjalim në dhomën e ulët të parlamentit, shkruan Newsweek.

Kritikat publike ndaj ushtrisë së presidentit Vladimir Putin janë të rralla, duke pasur parasysh se parlamenti rus miratoi legjislacionin në mars të vitit 2022 që vendosi dënime me burg deri në 15 vjet për përhapjen e qëllimshme të lajmeve “të rreme” për ushtrinë e vendit.

Kremlini e ka përdorur ligjin për të goditur ata që shmangen nga narrativa e Putinit për luftën, madje ka akuzuar dhe burgosur ushtarakët e vet për “diskreditim” të forcave të armatosura të vendit.

Shamanov drejtoi trupat ajrore ruse nga maji 2009 deri në tetor 2016 dhe u bë kryetar i Komitetit të Mbrojtjes të Dumës Shtetërore pasi la atë pozicion.

Duke iu drejtuar Dumës së Shtetit, Shamanov e krahasoi ushtrinë ruse me një “detashment partizan”, duke pretenduar se ushtarët rusë po detyrohen të “vishen vet” pasi uniformat ushtarake të ofruara janë të një cilësie kaq të dobët.

“Cilësia e uniformave që sillen dhe jepen thjesht nuk i nënshtrohet asnjë vlerësimi”, citohet të ketë thënë gjeneralkoloneli në pension.

Raportet për mungesën e pajisjeve brenda ushtrisë ruse filluan të qarkullojnë vetëm disa javë pas fillimit të luftës, në maj 2022.

Disa ushtarakë që folën për gazetën e pavarur në internet “The Moscow Times” në kushte anonimiteti thanë se atyre nuk po u jepeshin sende bazë si këpucë, parzmore, fasho dhe pretenduan se duhej të blinin pajisje duke përdorur paratë e tyre.

Madje, në nëntor 2022, ushtria e Ukrainës pretendoi se rekrutëve rusë të dislokuar në vijën e frontit u jepeshin uniformat e trupave të vdekur.

Newsweek shkruan se nuk mundi t’i verifikonte në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Plagoset një person, shkaktohen dëme nga sulmet e reja ruse në rajonin e Kievit

Forcat ruse e kanë sulmuar rajonin e Kievit në Ukrainë me raketa dhe me dronë gjatë natës, duke e plagosur një person dhe duke dëmtuar disa ndërtesa, thanë zyrtarët amerikanë të mërkurën.

“Si pasojë e rënies së mbetjeve u plagos një person, të cilit iu dha ndihmë mjekësore në vendin e ngjarjes”, tha shefi i administratës ushtarake rajonale, Ruslan Kravchenko.

Një shtëpi banimi, një garazh dhe një pikë karburanti u dëmtuan, ndërsa një objekt industrial u përfshi nga zjarri, shtoi ai.

Ky sulm ndodhi një ditë pasi dy zyrtarë amerikanë thanë se Shtetet e Bashkuara do t’ia dërgojnë Ukrainës edhe një sistem tjetër kundërajror të llojit Patriot.

Uashingtoni i është përgjigjur lutjeve dëshpëruese të Kievit për ta ndihmuar me më shumë mbrojtje ajrore, për t’iu bërë ballë sulmeve ajrore ruse.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Kirby: SHBA do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë

SHBA do të shpallë sanksione të reja dhe kontrolle të eksporteve kundër Rusisë gjatë samitit të G7 në Italinë jugore më vonë këtë javë, tha të martën zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Shtetet e Bashkuara dhe udhëheqësit e ekonomive më të mëdha të vendit kanë vendosur sanksione gjithëpërfshirëse ndaj Rusisë për pushtimin e saj të Ukrainës në vitin 2022.

Kirby tha se ata do të shtojnë një grup të ri sanksionesh “ndikuese” dhe kontrolle eksporti që synojnë entitetet dhe rrjetet që ndihmojnë Rusinë të luftojë luftën e saj.

“Ne do të vazhdojmë të rrisim kostot për makinën ruse të luftës,” tha Kirby.

Pekini refuzoi pjesëmarrjen në konferencën e paqes, Zelensky shpreh “zhgënjimin e thellë” ndaj Kinës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, si dhe qeveria gjermane, thuhet se janë “të zhgënjyer thellësisht” që Kina ka zgjedhur të mos marrë pjesë në “konferencën e paqes” në Zvicër, raportoi të martën gazeta Der Spiegel  Berlini kishte lobuar më parë në Pekin për të marrë pjesë në këtë ngjarje.

Konferenca do të zhvillohet gjatë fundjavës së ardhshme në Burgenstock Resort në Zvicër dhe do t’i kushtohet diskutimeve rreth “formulës së paqes” prej dhjetë hapash të Zelenskyt për Ukrainën, e cila, ndër të tjera, kërkon tërheqjen e plotë të Rusisë. forcat nga territoret e pushtuara, reparacionet dhe një gjykatë ndërkombëtare për udhëheqjen ruse.

Më shumë se 160 delegacione, duke përfshirë ato nga G7, G20 dhe BRICS janë ftuar në ngjarjen e organizuar nga Zvicra. Moska, megjithatë, nuk mori një ftesë të tillë dhe ka treguar se nuk do të kishte marrë pjesë në konferencë edhe nëse do të ftohej, duke e quajtur planin e Zelenskyt “të papranueshëm” dhe duke e përshkruar konferencën “absurde”.

Në fund të muajit të kaluar, Kina konfirmoi gjithashtu se nuk do të merrte pjesë në samit, me ministrin e saj të jashtëm Wang Yi që argumentoi se një takimi të tillë i mungojnë “tre elementë të rëndësishëm” – njohja e ngjarjes nga Moska dhe Kievi, pjesëmarrja e barabartë e të gjithë palëve dhe një diskutim i drejtë i të gjitha propozimeve për paqe.

Në raportin e saj, Der Spiegel, duke cituar një zyrtar të lartë qeveritar në Berlin, deklaroi se “qartësia dhe koha” e vendimit të Pekinit për të anashkaluar ngjarjen u interpretua nga Zelensky dhe Gjermania si “e çuditshme dhe jo miqësore”.

Gazeta vuri në dukje se nëse Kina të paktën do të kishte dërguar një të dërguar special, ajo do t’i kishte dhënë samitit “më shumë peshë” por, sipas një diplomati gjerman, Jugu Global nuk duket të jetë “në bord” pas vendeve si Arabia Saudite, Pakistani dhe Brazili të cilat gjithashtu u tërhoqën nga pjesëmarrja.

Zelenskyy: Nuk bëjmë kompromis me Putinin, luftës do t’i japim fund sipas kushteve tona

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u zotua sot se nuk do të ketë kompromis me presidentin rus Vladimir Putin kur bëhet fjalë për përfundimin e luftës që filloi në shkurt të vitit 2022, raporton Anadolu.

“Koha për kompromis ka mbaruar. Përfundoi kur Putini zgjodhi vrasjen në vend të traktateve. Qeveria ruse po lë pas dhjetëra varreza. Ne do t’i japim fund kësaj lufte sipas kushteve tona”, tha Zelenskyy në fjalimin e tij gjatë një seance speciale të parlamentit gjerman.

Është në interesin tonë të përbashkët që Putini të humbasë në fund”, tha ai, duke përsëritur interesin e Kievit për t’u bërë anëtar i plotë i Bashkimit Evropian.

Ukraina aplikoi për anëtarësim në BE në shkurt 2022 dhe iu dha statusi i kandidatit në qershor. Në dhjetor të vitit të kaluar, liderët e BE-së dhanë dritën jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit.

Fjalimi i presidentit ukrainas u bojkotua nga disa ligjvënës të partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) dhe të partisë së re populiste, Buendnis Sahra Wagenknecht (BSV).

Zelenskyy po merr pjesë në Konferencën dyditore të Rimëkëmbjes së Ukrainës në Gjermani, ku liderë dhe kryediplomatë nga mbi 60 vende po fokusohen në mobilizimin e mbështetjes ndërkombëtare për stabilizimin ekonomik të vendit të goditur nga lufta, rimëkëmbjen dhe reformat për pranimin në BE.

SHBA do t’i dërgojë Ukrainës një sistem tjetër raketor Patriot pas thirrjeve të dëshpëruara të Kievit për mbrojtje ajrore

Shtetet e Bashkuara do t’i dërgojnë Ukrainës një sistem tjetër raketor Patriot, thanë dy zyrtarë amerikanë, duke iu përgjigjur thirrjeve të dëshpëruara të Kievit për më shumë mbrojtje ajrore ndërsa lufton me një sulm intensiv rus në rajonin verilindor të Kharkiv.

Zyrtarët thanë se presidenti Joe Biden e ka miratuar masën. Do të ishte sistemi i dytë Patriot që SHBA i ka dhënë Ukrainës, megjithëse Pentagoni ka ofruar në mënyrë rutinore një numër të pazbuluar raketash për sistemin. Aleatët e tjerë, përfshirë Gjermaninë, gjithashtu kanë siguruar sisteme të mbrojtjes ajrore si dhe municione për ta.

Dy zyrtarët amerikanë folën në kushte anonimiteti sepse vendimi nuk është bërë publik. Vendimi u raportua fillimisht nga New York Times.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fund të muajit të kaluar u lut për sisteme shtesë Patriot të prodhuara nga SHBA, duke argumentuar se ato do të ndihmojnë forcat e tij të luftojnë rreth 3,000 bomba që ai tha se Rusia lëshon në vend çdo muaj.

Duke folur në Madrid, Zelensky tha se Ukrainës ende i duhen urgjentisht shtatë sisteme të tjera për të shmangur sulmet ruse kundër rrjetit të energjisë dhe zonave civile, si dhe objektivave ushtarake, me bomba shkatërruese rrëshqitëse që shkaktojnë shkatërrim të gjerë.

Ai tha se Ukrainës i duhen dy nga sistemet për të mbrojtur Kharkivin, ku Rusia nisi një ofensivë ndërkufitare më 10 maj, ku ende trupat ukrainase janë duke u lëkundur.

“Nëse do të kishim këto sisteme moderne Patriot, aeroplanët rusë nuk do të ishin në gjendje të fluturonin aq afër sa të hidhnin bombat rrëshqitëse mbi popullatën civile dhe ushtrinë,” tha Zelensky në një konferencë shtypi në kryeqytetin spanjoll.

Vendimi vjen ndërsa udhëheqësit e mbrojtjes nga SHBA, Evropa dhe vende të tjera përgatiten për takimin e tyre mujor mbi nevojat e sigurisë të Ukrainës. Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të jetë nikoqir i takimit në Bruksel të enjten.

SHBA ka bërë presion në mënyrë rutinore që aleatët t’i ofrojnë Ukrainës sisteme të mbrojtjes ajrore, por shumë prej tyre hezitojnë të heqin dorë nga sistemet e teknologjisë së lartë – veçanërisht vendet në Evropën Lindore që gjithashtu ndjehen të kërcënuara nga Rusia.

SHBA është gjithashtu e kujdesshme për të dhënë shumë, pasi ato përdoren në të gjithë botën për të mbrojtur forcat dhe aleatët e SHBA.

Gjeneralmajor Pat Ryder u tha gazetarëve se nevoja e Ukrainës për mbrojtje ajrore do të jetë një temë në takim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat