Papa u kërkon priftërinjve të shkurtojnë fjalimet e tyre: Besimtarët do të bien në gjumë

Evropë

Papa u kërkon priftërinjve të shkurtojnë fjalimet e tyre: Besimtarët do të bien në gjumë

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 16:04
Papa Franqesku

Priftërinjtë duhet të jenë konciz dhe të flasin për një maksimum prej tetë minutash për të parandaluar anëtarët e kongregacionit të dremisin ose të enden në mendimet e tyre, tha Papa Françesku të mërkurën.

Predikimi, ose mesazhi i thënë nga kremtori gjatë shërbimit të kishës, “duhet të jetë i shkurtër: një imazh, një mendim, një ndjenjë“, deklaroi Papa Françesku gjatë shërbesës së tij javore, shkruan Reuters.

Nuk duhet të zgjasë më shumë se tetë minuta “sepse pas kësaj kohe vëmendja humbet dhe njerëzit bien në gjumë dhe ata kanë të drejtë”, tha Papa 87-vjeçar.

“Ndonjëherë priftërinjtë flasin shumë dhe ju nuk e kuptoni se për çfarë po flasin”, shtoi ai.

Një predikim në një shërbesë katolike romake zakonisht pason një lexim nga Bibla dhe përdoret për të shpjeguar mesazhin që u lexua gjatë atij shërbimi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat