LIVE: Putin mbërrin në Kore, takohet me Kim Jong Un-in – Ky është reagimi i ashpër nga SHBA

Evropë

LIVE: Putin mbërrin në Kore, takohet me Kim Jong Un-in – Ky është reagimi i ashpër nga SHBA

Nga: Bota sot Më: 18 qershor 2024 Në ora: 06:47 Përditësuar në ora: 22:06 më 18.06.2024
Foto nga takimi

Ukraina duhet të fitojë luftën kundër Rusisë për t’u anëtarësuar në NATO – thotë Shtëpia e Bardhë

Ukraina duhet të fitojë luftën kundër Rusisë përpara se të anëtarësohet në NATO.

Këtë e ka thënë zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, transmeton Ukrinform.

“Aleanca ka folur për këtë dhe Shtetet e Bashkuara sigurisht kanë folur për të. Ata [ukrainasit] duhet ta fitojnë këtë luftë së pari [para se të bashkohen me aleancën]. Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t’u siguruar që ata mund ta bëjnë këtë”, citohet të ketë thënë Kirby.

Ai gjithashtu vuri në dukje se pas përfundimit të luftës, Ukraina do të kishte një kufi të gjatë me Rusinë dhe një kërcënim të vazhdueshëm të sigurisë.

Sipas Kirby, administrata presidenciale e SHBA beson se “NATO është në të ardhmen e Ukrainës”.

“Ka sigurisht gjëra të tjera që duhen bërë që çdo komb të bashkohet me aleancën”, shtoi ai.

Kirby tha se një marrëveshje dypalëshe sigurie do ta ndihmonte Ukrainën të mbrohet ndërsa Ukraina punon “për gjërat e nevojshme” që duhet të bëjë si çdo anëtar i aleancës përpara se të bashkohet me NATO-n.

“Ne besojmë se NATO është në të ardhmen e Ukrainës dhe ne do të punojmë me ta në çdo hap të rrugës që t’i arrijmë atje”, ka thënë ndër tjerash ai. 

SHBA e shqetësuar nga thellimi i marrëdhënieve Rusi-Kore e Veriut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut.

Pentagoni shprehu shqetësimin për lidhjet në rritje midis këtyre dy vendeve, atëherë kur Vladimir Putin mbërriti në Korenë e Veriut për vizitën e tij të parë në 24 vjet, shkruan Sky News.

“Bashkëpunimi i thelluar është diçka që duhet të jetë shqetësuese, për këdo që është i interesuar të ruajë paqen dhe stabilitetin në Gadishullin Korean”, ka thënë gjeneralmajori Patrick Ryder, zëdhënës i Pentagonit.

Putin nis vizitën në Korenë e Veriut

Presidenti rus, Vladimir Putin ka arritur të mërkurën në Korenë e Veriut, teksa dy shtetet synojnë të thellojnë bashkëpunimin që po vëzhgohet nga afër prej Shteteve të Bashkuara.

Mediat ruse kanë raportuar se Putin është pritur në Aeroportin e Phenianit prej liderit verikorean, Kim Jong Un.

Kjo është vizita e parë e Putinit në Korenë e Veriut pas 24 vjetëve.

Presidenti rus ka thënë para se të nisej se vlerëson mbështetjen që i ka dhënë Pheniani shtetit të tij për luftën në Ukrainë, në shkurt të vitit 2022.

Ai ka thënë se do të vazhdojë të kundërshtojë ato që i ka përshkruar si ambicie të Perëndimit “për të penguar vendosjen e një rendi botëror, të bazuar në drejtësi, dhe respekt reciprok për sovranitet, duke marrë parasysh interesat e njëri-tjetrit”.

Putin po bën këtë vizitë teksa rriten shqetësimet se Pheniani po e furnizon Moskën me municione për të vazhduar luftën në Ukrainë, në këmbim të ndihmës ekonomike dhe avancimit teknologjik.

Dy vendet hedhin poshtë të gjitha deklaratat.

Rrugët e Phenianit janë dekoruar të martën me portretin e Putinit dhe flamujt rusë.

Putin ka thënë paraprakisht se Rusia dhe Koreja e Veriut do të zhvillojnë tregti dhe sisteme pagesash “që nuk kontrollohen prej Perëndimit” dhe që dy vendet kundërshtojnë sanksionet që u janë vënë, të cilat i ka konsideruar “ilegale, dhe kufizime të njëanshme”.

Koreja e Veriut është nën sanksione të ashpra të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për programet bërthamore dhe raketore, derisa Rusia përballet me sanksione të Perëndimit për luftën në Ukrainë.

Putin ka thënë se dy vendet do të zgjerojnë bashkëpunimin edhe në turizëm, kulturë dhe edukim./REL

Vizita e Putinit në Korenë e Veriut është 'mundësi për Rusinë për të bërë të keqen'

Nga: A.Sh

Vizita e Vladimir Putin në Korenë e Veriut është një "mundësi për Rusinë për të bërë keq", thotë një ekspert për Sky News.

Presidenti rus do të mbërrijë në vend këtë mbrëmje për një vizitë dy ditore.

Gjatë udhëtimit të tij, ai pritet të takohet me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un për të diskutuar një marrëveshje armësh midis Phenianit dhe Moskës.

Marrëveshja mund të bëjë që Koreja e Veriut t'i sigurojë Rusisë municione të nevojshme në këmbim të ndihmës ekonomike dhe transferimeve të teknologjisë.

Dr John Nilsson-Wright nga Qendra për Gjeopolitikë thotë se udhëtimi është një "përpjekje shumë e qartë" e Putinit për të theksuar se Rusia nuk është e izoluar.

"Kjo është një mundësi për Rusinë që të bëjë ligësi ndërkombëtarisht duke minuar regjimin e sanksioneve ndërkombëtare," shton ai.

Përsa i përket sigurisë, megjithatë, ai paralajmëron se Rusia do të duhet të jetë "e kujdesshme".

"Ekziston rreziku që ato të provokojnë, Rusia dhe Koreja e Jugut kanë marrëdhëniet e tyre ekonomike," thotë ai.

Putin do të arrijë së shpejti në Korenë e Veriut

Nga: A.Sh

Vladimir Putin pritet të arrijë së shpejti në Korenë e Veriut.

Presidenti rus do të shkojë në Phenian për të takuar liderin e vendit Kim Jong Un gjatë udhëtimit dy-ditor.

Vizita shënon herën e parë që ai ka qenë në Korenë e Veriut në 24 vjet.

Ai vjen mes shqetësimeve në rritje për një marrëveshje armësh midis Phenianit dhe Moskës.

Marrëveshja mund të bëjë që Koreja e Veriut t'i sigurojë Rusisë municione shumë të nevojshme në këmbim të ndihmës ekonomike dhe transferimeve të teknologjisë që do të rriste kërcënimin e paraqitur nga programi i armëve bërthamore dhe raketave të Kim.

Rusia pretendon se ka shkatërruar postin komandues të forcave ajrore ukrainase

Nga: A.Sh

Rusia ka pretenduar se ka shkatërruar një post komandues të forcave ajrore ukrainase përgjatë lumit Dnipro.

Në një postim në Telegram, ministria ruse e mbrojtjes tha se njësitë e dronëve gjetën një "grup" të "fuqisë punëtore" të forcave ajrore ukrainase brenda ndërtesave në bregun e djathtë të lumit dhe parashutistët fiksuan frekuencat e tyre radio.

“Me goditje të sakta nga pozicioni i mbyllur i qitjes, ekuipazhet e tankeve fshinë postin komandues të armikut dhe postën e kontrollit të UAV-ve”, shtoi ai.

UAV do të thotë mjet ajror pa pilot dhe shpesh përdoret për t'iu referuar dronëve.

Rikthehet rreziku i një “Armagedoni”, NATO nxjerr arsenalin bërthamor, Rusia nuk e kursen përgjigjen, çudit raporti i fundit, ja 9 vendet që kanë armët shkatërruese

Numri i armëve bërthamore të vendosura në Evropë së shpejti mund të rritet. Duke folur në selinë e NATO-s në Bruksel, Jens Stoltenberg ftoi vendet e Aleancës Atlantike të demonstrojnë arsenalin e tyre atomik, duke shtuar se janë duke u zhvilluar konsultime midis vendeve anëtare se si të nxjerrin këto armë nga depot dhe t'i vendosin ato në gatishmëri, me një funksion parandalues kundër Rusisë. 

“Transparenca ndihmon në komunikimin e mesazhit të drejtpërdrejtë se ne, natyrisht, jemi një aleancë bërthamore”, tha Stoltenberg. “Qëllimi i NATO-s është, sigurisht, një botë pa armë bërthamore, por për sa kohë që ekzistojnë armët bërthamore, ne do të mbetemi një aleancë bërthamore, sepse një botë në të cilën Rusia, Kina dhe Koreja e Veriut kanë armë bërthamore, është një botë më e rrezikshme”, tha ai. Siç lexojmë në Kiev Independent, Presidenti Vladimir Putin ka lëshuar vazhdimisht kërcënime bërthamore kundër Ukrainës, të cilat deri më tani nuk janë materializuar dhe Rusia po vazhdon të bëjë luftën e saj gjithëpërfshirëse.

Përgjigjja e Moskës

Përgjigja e Moskës ndaj fjalëve të Stoltenberg nuk vonoi. "Ky nuk është asgjë më shumë se një përshkallëzim i ri i tensionit," deklaroi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, sipas të cilit kreu i Federatës "asnjëherë nuk prek me iniciativën e tij" çështjet në lidhje me armët bërthamore, ndryshe nga liderët perëndimorë, por ai e bën vetëm këtë". Për më tepër, sipas Peskov, deklaratat e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s bien ndesh me gjetjet e samitit për paqen në Ukrainë të mbajtur në Zvicër se cili shtet, nëse jam unë. nuk gabohem, papranueshmëria e një retorike të tillë. Në javët e fundit, Rusia ka akuzuar Perëndimin se e shtyn botën në prag të konfliktit bërthamor duke furnizuar Kievin me miliarda dollarë armë që po përdoren gjithashtu kundër territorit të Federatës. Sipas "doktrinës bërthamore" të Moskës, edhe sulmet me armë konvencionale më të larta se ato të vendosura nga Kremlini do të justifikonin një përgjigje me koka luftarake të shkatërrimit në masë.

Arsenalet bërthamore

Sipas të dhënave nga Federata për Shkencëtarët Amerikanë , Rusia dhe Shtetet e Bashkuara mbajnë 88% të arsenalit bërthamor të botës. Në veçanti, Uashingtoni ka vendosur rreth 100 raketa B61 në pesë vende evropiane (Turqi, Itali, Belgjikë, Holandë dhe Gjermani) dhe ka njëqind të tjera brenda kufijve të tij. Moska duhet të ketë rreth 1558 armë bërthamore taktike, por sipas ekspertëve është e vështirë të përcaktohet një vlerësim i saktë duke pasur parasysh atmosferën e fshehtësisë që rrethon arsenalin e Kremlinit.Gjeopolitika nuk gënjen dhe ekuilibrat ndërkombëtarë po prishen. Fuqitë bërthamore po zhvillojnë gjithnjë e më shumë arsenalet e tyre atomike. Ky është fakti tronditës që del nga raporti vjetor i Sipri, Instituti i Kërkimeve të Stokholmit për Paqen Ndërkombëtare.SIPRI deklaron se në vitin 2023 nëntë vendet me armë bërthamore (Shtetet e Bashkuara, Rusia, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Kina, India, Pakistani, Koreja e Veriut dhe Izraeli) vazhduan të modernizojnë arsenalet e tyre dhe disa prej tyre vendosën të reja bërthamore ose bërthamore. sisteme të aftë të armëve.

Raporti tronditës

Siç raporton TgCom24, në janar 2024 "ka pasur rreth 12,121 koka bërthamore në botë, nga të cilat 9,585 ishin në gatishmëri". Sipas raportit të institutit kërkimor të cituar më sipër, "3904 prej tyre u vendosën në raketa ose avionë: një rritje prej 60% në krahasim me vlerësimet e janarit të kaluar. Rreth 2100 koka të vendosura ishin në gatishmëri të lartë raketore balistike. Të dhënat thonë se pothuajse Të gjitha kokat luftarake i përkisnin Rusisë ose Shteteve të Bashkuara, por Kina besohet se ka vënë disa prej tyre në gatishmëri për herë të parë, India, Pakistani dhe Koreja e Veriut po kërkojnë gjithashtu një mënyrë për të vendosur më shumë koka luftarake mbi raketat balistike Mbretëria e Bashkuar, Kina, Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Franca kanë tashmë aftësi të tilla”. Një përgjigje muskulare, sigurisht, e cila megjithatë zgjon hipotezën se skenarët më të këqij do të materializohen.

Digjet një depo nafte pas një sulmi të dyshuar me dronë në jug të Rusisë

Një zjarr i madh ka përfshirë një depo nafte në qytetin jugor rus të Azovit, pas asaj që guvernatori rajonal e quajti sulm me dronë gjatë natës në mes të 17 dhe 18 qershorit.

Guvernatori i Rostovit, Vasily Golubev tha se nuk kishte viktima në këtë incident.

Ai gjithashtu tha se nuk kishte “asnjë rrezik që zjarri të përhapej në objekte të tjera, apo kërcënime për banorët”.

Ministria ruse e Emergjencave postoi një video të zjarrit dhe tha se një rezervuar karburanti prej pesë mijë metrash kub kishte marrë flakë.

Ai tha se më shumë se 70 zjarrfikës me pajisje, duke përfshirë një tren zjarrfikës, po përpiqeshin të shuanin zjarrin.

Zyrtarët rusë kanë fajësuar dronët ukrainas për sulme të shumta ndaj instalimeve të naftës në javët e fundit, pranë kufirit me Ukrainën.

Kievi në përgjithësi i shmanget komentimit të incidenteve.

Por Ukraina është duke u drejtuar gjithnjë e më shumë në shënjestrimin e infrastrukturës energjetike ruse, kryesisht instalimet e naftës, gjatë sulmeve me dronë, në mënyrë që të pakësojë rezervat e karburantit të ushtrisë ruse.

Ukraina i është nënshtruar sulmeve, pothuajse të vazhdueshme, me dronë dhe raketa ruse në infrastrukturën e saj civile dhe energjetike që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë nga Rusia, nga shkurti i vitit 2022.

Sulmet ajrore ruse kanë shkaktuar viktima të shumta në mesin e civilëve dhe dëme të mëdha materiale në të gjithë vendin, duke përfshirë Kievin – kryeqytetin ukrainas.

Kanadaja: Nuk është koha e duhur për të dërguar trajnues ushtarakë në Ukrainë

Kanadaja ka vendosur të ndalojë dërgimin e trajnerëve ushtarakë në Ukrainë, ka thënë ministri i saj i mbrojtjes. 

Duke folur me gazetarët pas një samiti të NATO-s, Bill Blair tha se rrethanat për një veprim të tillë nuk ishin “të duhura” për momentin. 

“U diskutua për një mision të NATO-s për të përmirësuar stërvitjen. Për momentin, rrethanat nuk janë të përshtatshme për të vendosur – sipas mendimit tim – trainerët kanadezë në Ukrainë,” tha ai.

“Ka, mendoj, një shqetësim mjaft të kuptueshëm për zgjerimin e një misioni stërvitor në Ukrainë në kohën e tanishme.”

Kanadaja ka ndihmuar në përgatitjen e më shumë se 40,000 ushtarëve ukrainas që nga viti 2015, por vendosi të tërheqë kontingjentin e saj të trajnimit nga Ukraina perëndimore pak para fillimit të luftës. 

Shtëpia e Bardhë ka thënë gjithashtu se nuk po planifikonte të dërgonte trajnerë ushtarakë amerikanë në Ukrainë.

Ukraina e bindur: Putin mund të shtypë butonin e kuq!

Ukraina është e bindur se, Putin është i gatshëm të përdorë armët bërthamore nëse Rusia ndjen mposhtjen në fushën e betejës. Në intervistën për median britanike The Time, Oleksandr Lytvynenko, Kreu i Këshillit të Sigurimit të Kievit tha se, Putin mund të përdorë armë taktike bërthamore.

"Ne nuk mund të përjashtojmë asgjë, nëse Rusia është në prag të një disfate katastrofike. Një humbje e tillë, mund të shkaktojë kolapsin e linjave të frontit rus, dezertime të ushtrisë dhe protesta në Moskë”.

Zyrtarët rusë kanë bërë kërcënime të shpeshta për të lëshuar armë bërthamore në Ukrainë ose në vendet perëndimore që nga pushtimi në vitin 2022.

Megjithatë, shpeshtësia e kërcënimeve e ka zbehur ndikimin e tyre dhe disa zyrtarë në Perëndim kanë thënë se Putini po luan bllofin në një përpjekje për të frikësuar Aleatët e Kievit.

Kina ka thënë gjithashtu se çdo përshkallëzim bërthamor në konflikt është i papranueshëm.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat