Fshati rumun që do shndërrohet në bazën ajrore më të mëdha të NATO-s në Europë

Evropë

Fshati rumun që do shndërrohet në bazën ajrore më të mëdha të NATO-s në Europë

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 16:25
Foto ilustrim

Një bazë ajrore e vendosur vetëm rreth 12 milje nga bregu i Detit të Zi dhe 180 milje nga qyteti i shkatërruar nga lufta, Odesa në Ukrainën jugore, është gati të bëhet baza më e madhe e NATO-s në Evropë.

Një projekt prej 2.7 miliardë dollarësh për të transformuar bazën ajrore Mihail Kogalniceanu në Rumani filloi në fillim të këtij viti. Baza, e cila është përdorur nga ushtria e SHBA që nga viti 1999, është vendosur të bëhet sa një qytet i vogël, me kapacitetin për të pritur 10,000 persona personel të NATO-s dhe familjet e tyre, raportuan mediet rumune.

Nicolae Crețu, komandanti i bazës ajrore, tha për median se objekti i zgjeruar do të kërkonte “hangare mirëmbajtjeje, depo karburanti, municione, pajisje, materiale teknike të aviacionit, simulatorë, pajisje ushqimi, akomodim”. “Gjithçka që nevojitet për të mbështetur operacionin dhe misionet e një baze të këtyre përmasave”, tha ai.

Një flotë avionësh luftarakë rumunë F-16 të blera së fundmi nga Norvegjia, si dhe dronët MQ-9 Reaper, gjithashtu do të mbërrijnë së shpejti në bazë, raportoi BBC. NATO njoftoi në fillim të këtij muaji se shtatë avionë luftarakë të Forcave Ajrore Finlandeze F/A-18 Hornet kishin zbritur në bazë më 3 qershor për të kryer “stërvitje dhe fluturime në botën reale përgjatë krahut lindor në bregun e Detit të Zi”.

“Për dy muaj avionët finlandezë po bashkohen me një detashment të Forcave Ajrore Mbretërore Typhoon dhe do të kryejnë detyrën e alarmit të reagimit të shpejtë dhe do të fluturojnë së bashku me ta dhe F-16 rumunë duke siguruar kolektivisht hapësirën ajrore të NATO-s dhe duke siguruar popullatën rumune”, tha Lt Cl Rami Lindström, komandanti i parë i detashmentit finlandez në bazë.

“Objektivi ynë këtu në Rumani është të përmirësojmë integrimin tonë në fuqinë ajrore të NATO-s duke përmirësuar dhe thelluar bashkëpunimin tonë me Forcën Ajrore Mbretërore dhe Forcën Ajrore Rumune”, shtoi ai.

Prania e SHBA-së në bazë po rritet gjithashtu, tha për BBC piloti i Forcave Ajrore Mbretërore Flt Charlie Tagg, duke shtuar se kishte “shumë më shumë infrastrukturë, akomodim, njerëz dhe pajisje”.

Dorin Popescu, një analist gjeopolitik, tha për mediat europiane: “Baza Mihail Kogălniceanu do të bëhet struktura më e rëndësishme ushtarake e përhershme e NATO-s në afërsi të konfliktit në Ukrainën jugore.” “Të mos imagjinojmë se ky konflikt do të përfundojë këtë vit në 2025 ose në 2026”, tha ai. “Është një konflikt afatgjatë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat