Ndëshkohet Lewis Hamilton

Formula 1

Ndëshkohet Lewis Hamilton

Më: 13 nëntor 2021 Në ora: 19:01
Ndëshkohet Lewis Hamilton

Vjen vendimi zyrtar i komisarëve të garës në Çmimin e Madh të Brazilit.

Lewis Hamilton sjkualifikohet për parregullsi teknike në Mercedesin e tij dhe do të duhet ta nisë sprintin nga vendi i fundit në rrjet ose nga “pit lane”. Ndërkohë Verstappen merr një gjobë prej 50 mijë eurosh!

DRS e Mercedes “44” ishte më e gjerë se sa lejohej në klasifikimin e së premtes, i kalonte 85 milimetrat e përcaktuara në Rregulloren Teknike të F1, ndaj makina u shpall e parregullt. Delegati teknik i FIA-s, Jo Bauer, ua dërgoi raportin komisarëve.

Komisarët argumentojnë se ndonëse është një gabim i izoluar, duke pranuar Mercedesi nuk po përpiqej të përfitonte, shkelja është e qartë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat