Pele lartëson Hamiltonin

Formula 1

Pele lartëson Hamiltonin

Më: 18 nëntor 2021 Në ora: 12:13
Pele lartëson Hamiltonin

Legjenda që komplimenton një tjetër legjendë. Jo vetëm që Pelé e pa fitoren mahnitëse të Hamiltonit në GP e Brazilit, por gjithashtu festoi pasi e pa pilotin e Mercedesit të ngjitej në podium, të mbështjellë me flamurin e verdhëjeshil.

Mbreti i futbollit ka qenë gjithmonë një tifoz i madh i “Hammer”, si dhe një tifoz i Formula 1; mik i Michael Schumacher, aq sa në vitin 2002 pati nderin të valëviste flamurin gjerman me kuadrate në “Interlagos”, kur fitoi GP duke ngarë Ferrari F2002 e tij.

Duke parë edhe një herë suksesin e shumëfishtë të 7 herë kampionit të botës, i cili filloi i dhjeti në garën e të dielës dhe më pas përfundoi i pari, Edson Arantes do Nascimento u mahnit përsëri nga talenti i Lewis.

Në Instagram, në fakt, pas GP, kampioni i ka dedikuar një postim të plotë me bluzën e tij me autograf:

“Një paraqitje e mrekullueshme. Një ditë kaq e lavdishme për ty Lewis Hamilton dhe për ne brazilianët. Është fantastike të shihni një pilot të Formula 1 duke ngritur flamurin tonë në podium. Faleminderit që jeni ai që jeni”.

Fjalë që e goditën drejt e në zemër Hamiltonin, të cilit Pelé i kishte uruar tashmë vitin e kaluar që të fitonte titullin e tetë botëror dhe kështu të mundte Verstappen (aktualisht +14 në renditjen e pilotëve). “Faleminderit, mister”, – u përgjigj piloti i Mercedesit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat