Sa paguhen 20 pilotët e Formula 1?

Formula 1

Sa paguhen 20 pilotët e Formula 1?

Më: 27 janar 2022 Në ora: 12:48
Sa paguhen 20 pilotët e Formula 1?

Sezoni 2022 i Formula 1 është në prag, por sa paguhen 20 pilotët që do të zbresin në pistë këtë sezon?

Në krye të listës është 7 herë kampioni i botës, Lewis Hamilton, që paguhet 40 herë më shumë se ai që ndodhet në vendin e 20-të, japonezi Yuki Tsunoda.

Sa paguhen 20 pilotët e Formula 1?

Pagat e pilotëvë (2022)

1-Lewis Hamilton, 40 mln $

2-Max Verstappen, 25 mln $

3-Fernando Alonso, 20 mln $

4-Daniel Ricciardo, 15 mln $

5-Sebastian Vettel, 15 mln $

6-Charles Leclerc, 12 mln $

7-Carlos Sainz, 10 mln $

8-Lance Stroll, 10 mln $

9-Valtteri Bottas, 10 mln $

10-Sergio Perez, 8 mln $

11-George Russell, 5 mln $

12-Lando Norris, 5 mln $

13-Esteban Ocon, 5 mln $

14-Pierre Gasly, 5 mln $

15-Alexander Albon, 2 mln $

16-Mick Schumacher, 1 mln $

17-Guansyou Zhou, 1 mln $

18-Nikita Mazepin, 1 mln $

19-Nicholas Latifi, 1 mln $

20, Yuki Tsunoda, 750 mijë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat