Quartararo shënon triumfin e parë sezonal

Formula 1

Quartararo shënon triumfin e parë sezonal

Më: 24 prill 2022 Në ora: 18:45
Quartararo korr triumfin e parë sezonal

Kampioni i botës në fuqi, piloti francez Fabio Quartararo, fitoi sot garën e Çmimit të Madh të Portugalisë në MotoGP, zhvilluar në pistën e Portimao. Ai e nisi garën nga vendi i pestë, por pas disa xhirosh mori kreun e garës dhe e mbrojti atë deri në fund, duke e merituar fitoren.

Ky është suksesi i parë sezonal për Quartararo, që la pas Johann Zarco me Ducati Pramac.

Ai e nisi garën nga “pole”, por u detyrua të kënaqej me vendin e dytë. Ndërsa i treti u klasifikua spanjolli i Aprilia, Aleix Espargaro. I gjashti u rendit Marc Marquez me Honda, pa mundur të duelojë për fitore.

Falë këtij triumfit të sotëm, Quartararo merr kreun e renditjes botërore në MotoGP.

Një garë të shkëlqyer bëri italiani Francesco Bagnaia me Ducati zyrtar, që u rendit i teti edhe pse u nis nga vendi i fundit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat