Formula 1 me vendim të madh

Formula 1

Formula 1 me vendim të madh

Më: 27 prill 2022 Në ora: 13:39
Formula 1 me vendim të madh

Në mbledhjen e dytë të këtij vitit të komisionit sportiv të garave të Formula 1, është marrë vendimi për të dyfishuar numrin e garave sprint. Ky vendim do të hyjë në fuqi vitin tjetër. Kjo do të thotë që vitin 2023 do të zhvillohen 6 “gara sprint”, ndërkohë që këtë vit janë vetëm tri të tilla.

Garat sprint u aplikuan për herë të parë në Formula 1 vititn e kaluar (3 të tilla) dhe po 3 do të jenë edhe këtë vit.

Njera prej tyre u zhvilluar fundjavën e kaluar në Imola (Itali), ndërsa dy të tjerat do të zhvillohen në Austri dhe Brazil. Këtë vit jepen pikë për 8 të parët në “garat sprint”.

Sipas mediave italiane, të gjitha skuadat ishin dakord për dyfishimin e numrit të “garave sprint”, gara me vetëm 100km, që zhvillohen ditën e shtunë. Komisioni ka marrë edhe disa vendime të tjera, që do të hyjnë në fuqi vitin tjetër dhe që kanë si qëllim shtimin e konkurrencës e spektaklit në gara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat