Ferrari në kundërsulm

Formula 1

Ferrari në kundërsulm

Më: 4 maj 2022 Në ora: 12:13
Ferrari në kundërsulm

Pas zhgënjimit në garën e fundit në Imola (Itali), skuadra Ferrari përgatitet për sfidën e radhës, atë që zhvillohet këtë fdundjavë në pistën debutuese të Majemi.

Një garë me shumë enigma, pasi pilotët do të garojnë aty për herë të parë. një pistë e shpejtë, që mund të favorizojë Red Bull, pasi janë edhe 3 zona DRS.

Gjithsesi, Ferrari ka gati modifikimet e para për njëvendëshen e pilotëve të saj, disa prej të cilave janë provuar së fundi dhe duket se kanë rezultuar efikase.

Pjesa e poshtme e makinës dhe disa modifkime të tjera janë pjesët ku është punuar më shumë, për të patur një makinë më të shpejtë në pjesët e dfrejta, aty ku dominon Red Bull.

Objektivi i “kokëkuqes” është minimizimi i tundjes (lëkundjes) së makinës në pjesën e drejtë, që i kushton shumë në humbjen e shpejtësisë. Edhe pjesa e pasme e makinës do të ndryshojë disi për ta bërë më të shpejtë makinën e Leclerc dhe Sainz. Limitimi i lëkundjes do të sjellë edhe një menaxhim më të mirë të gomave gjatë garës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat