Tjetër zhgënjim për Hamilton

Formula 1

Tjetër zhgënjim për Hamilton

Më: 8 maj 2022 Në ora: 23:58
Tjetër zhgënjim për Hamilton

Ferrari skuq podiumin në Miami, por majën më të lartë e merr Red Bulli i kampionit në fuqi të Formulës 1, Max Verstappen, i cili bëri një start magjik të garës dhe ia doli të ruajë kryesimin deri në fund të saj.

Charles Leclerc dhe Carlos Sainz u nisën të parët në Miami, por holandezi i Red Bull parakaloi spanjollin e Ferrarit që në start dhe u vendos në ndjekje të francezit të “kokëkuqes”, duke i ushtruar presion.

Në xhiron e 9, Leclerc nuk ia doli të mbyllë mirë trajektoren dhe verstappen përfitoi për të marrë kryesimin, të cilin e mbajti deri në fund dhe mori një tjetër fitore, të tretën radhazi këtë sezon.

Vetëm vendi i dytë për Charles Leclerc me Ferrarin e tij, i cili u pasua nga shoku i skuadrës, Carlos Sainz, duke kompletuar podiumin, ndërsa Lewis Hamilton vijon të vuajë, pasi e mbylli garën në vendin e 6.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat