Revolucion në Formula 1

Formula 1

Revolucion në Formula 1

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 12:19
Revolucion në Formula 1

Formula 1 po bëhet gjithnjë e më shumë një sport global, tërheqës dhe spektakolar. Aq sa të tërheqë vëmendjen e mjaft markave të njohura të automobilizmit në botë, që synojnë të hyjnë në këtë sport.

Dhe, kjo gjë, mund të realizohet nga viti 2026, kur hyjnë në fuqi rregullat e reja.

Marka e parë automobilistike është Porsche, që pritet të bashkëpunojë me Red Bull, duke ofruar motorin e saj për makinën austriake.

Marka e dytë është Audi, që synon të hyjë si skuadër më vete. Kompania e njohur gjermane e automobilizmit synon të marrë kuotat e Sauber, që aktualisht quhet Alpha Tauri. Por deri në vitin 2026, kur do të aplikohen “power unit” e reja, gjithçka mund të ndodhë.

Marka e tretë është Honda, që u largua një vit më parë. Marka japoneze gjithashtu synon të jetë më vete, ose mund të bashkëpunojë me Alpha Tauri. Ende enigmë është emri i markës së katërt, por që sipas presidenti të Liberty Media, Stefano Domenikali, do të zbulohet pas pushimeve verore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat