Flet për herë të parë pas aksidentit të rëndë

Formula 1

Flet për herë të parë pas aksidentit të rëndë

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 11:59
Pas aksidentit të rëndë

Një aksident i frikshëm ka ndodhur në nisje të garës për Çmimin e Madh të Britanisë, në pistën e Silverstone, me pilotin e Alfa Romeo, Zhou Guanyu që rrezikoi jetën ditën e djelë.

Në aksident u përfshinë Yuki Tsunoda, George Russel dhe Zhou Russell, por me Zhou që përfundoi më keq. Pas një përplasje nga Russell, piloti i Alfa Rome doli me makinë të përmbysur jashtë mureve mbrojtëse, me garën që u ndërpre menjëherë.

Zhou mori ndihmën e menjëhershme mjekësore dhe më pas u dërgua në spital, nga ku u theksua se është në gjendje të mirë, lajmërim që më pas bëri që gara të riniste.

Mrekulli mund të konsiderohet shpëtimi i kinezit pa dëmtime të rënda pas një aksidenti të tillë ose siç u theksua nga ekspertët, ishte “Halo”, pajisja e sigurisë e fiksuar në kabinë e prezantuar në Formula 1 dhe Formula 2 në 2018 që i shpëtoi jetën pilotit, përndryshe dita e djeshme mund të kishte rezultuar fatale.

Pas këtij aksidenti duke folur për mediet, piloti kinez u shpreh: “’Halo’ më shpëtoi. Ishte një aksident i rëndë dhe më vjen mirë që jam mirë”.

Sipas raportimeve të medieve britanike Guanyu do të kthehet në pistë të premten (8 korrik), në seancën e parë të stërvitjes së lirë (13:30) dhe kualifikuese (17:00) në Spielberg.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat