Zarco siguron “pole” në Angli

Formula 1

Zarco siguron “pole” në Angli

Më: 6 gusht 2022 Në ora: 19:05
Zarco siguron “pole” në Angli

Zarco siguron “pole” në Angli!

Piloti francez i Ducati Pramac, Johann Zarco, siguroi pasditen e sotme “pole position” në pistën e Silverstone, të vlefshëm për garën e Çmimit të Madh të Anglisë në MotoGP. Ai ndali kronometrin në 1’57”865, duke qenë më i shpejti në pistë.

Një paraqitje e mirë e francezit, që befasoi të gjithë, duke lënë pas spanjollin e Aprilia, Maverick Vinales (i dyti). Ndërsa në vendin e tretë u klasifikua australiani i Ducatit zyrtar, Jack Miller. Këta tri pilotë do ta nisin garën nga vija e parë e startit.

Akoma më spektakolare është vija e dytë e nisjes, ku ndodhen kryesuesi i botërorit dhe kampioni i botës në fuqi, francezi Fabio Quartararo (i katërti me Yamaha), italiani Francesco Bagnaia (i pesti me Ducati) dhe spanjolli Aleix Espargaro (i gjashti me Aprilia).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat