Aksident masiv në Formula

Formula 1

Aksident masiv në Formula

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 16:45
Aksident masiv

Gara e radhës së Formula E që u zhvillua sot në Seul (Kore e Jugut) ka nisur me një aksident masiv.

Për shkak të pistës së lagur, 8 makina janë përplasur në të njëjtin vend në startin e garës.

Të gjithë përfunduan në barrierat mbrojtëse në kthesën e parë. Ata që rrezikuan më shumë janë holandezi De Vries dhe zvicerani Buemi.

Ky i fundit u përplas te barriera mbrojtëse, ndërsa pak sekonda më vonë, poshtë makinës së tij hyri De Vries.

Sistemi “halo” i shpëtoi jetën pilotit holandez De Vries, pasi koka e tij ishte poshtë makinës së zviceranit Buemi. Për fat, asnjë problem për jetën e pilotëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat