Perez triumfon në Singapor

Formula 1

Perez triumfon në Singapor

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 18:44
Perez

Gara për Çmimin e Madh të Singaporit është mbyllur me shumë aksidente të regjistruara dhe me shumë se gjashtë pilotë që e mbyllën garën para kohe.

“Red Bull” merr fitoren përsëri, ndonëse Verstappen dështoi, por këtu ishte Serhio Perez.

Piloti meksikan përfundoi në pozitën e parë, duke lënë prapa vetes pilotët e Ferrari, Sharles Leklerk dhe Karlos Sainz, të cilët kompletuan podiumin. Maks Verstapen dhe Luis Hamilton përfunduan në pozitat tetë dhe nëntë, kurse Xhorxh Rasell ishte i fundit nga pilotët që mbeten në pistë deri në fund.

Të tre Hamilton, Verstappen e Rasell patën nga një përplasje me anësoret gjatë garës dhe humbën sekonda të vlefshme.

Lideri i garës, Perez do të hetohet pas garës për shkelje të rregullores gjatë kohës kur makina virtuale e sigurisë ishte aktive, por me 7+ sekonda epërsi, andaj fitoren e ka të sigurt edhe nëse aplikohet ndonjë ndëshkim për të.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat