Sërish telashe

Formula 1

Sërish telashe

Më: 5 maj 2024 Në ora: 13:01
Pamje nga një garë

Sërish telashe në kalendarin e MotoGP për vitin 2024.

Pas anullimit të garës së Çmimit të Madh të Argjentinës, në Rio Hondo, mbërrin lajmi për shtyrjen e garës së Kazakistanit.

Kjo garë duhej të organizohej më 15 dhe 16 qershor, në pistën e re të Sokol.

Sipas organizatorëve të MotoGP, kjo garë nuk është anulluar, por do të rikuperohet “më vonë këtë sezon”. Gjithsesi, kjo gjë nuk është e sigurtë ende, pasi është ende herët për të thënë diçka për një datë të re.

Shkaku i shtyrjes së garës së Kazakistanit është për shkak të emergjencës së motit që ka prekur vendin e Azisë Qendrore prej rreth një muaji. Pas një periudhe të pazakontë shiu të dendur, pati përmbytje të shumta të cilat shkaktuan dëme të mëdha dhe mbi të gjitha evakuimin e dhjetëra mijëra njerëzve.

Nevoja për të ndihmuar njerëzit e zhvendosur dhe për të riparuar dëmtimet në infrastrukturën jetike në zonat e katastrofës e shtyu qeverinë e Kazakistanit të kërkonte shtyrjen e garës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat