51-vjeçari nga Kosova në Gjermani vret gruan dhe vajzën e më pas veten, zbulohen detajet tronditëse

Gjermania

51-vjeçari nga Kosova në Gjermani vret gruan dhe vajzën e më pas veten, zbulohen detajet tronditëse

Nga: A.Zh Më: 17 dhjetor 2020 Në ora: 19:24
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një tragjedi familjare ka ndodhur sot në mëngjes në Isselburg të Gjermanisë, ku kanë vdekur tre persona nga Kosova.

Mediat gjermane kanë raportuar se një shqiptar 51-vjeçar, ka vrarë gruan e tij (46-vjeçare) dhe vajzën e tij (17-vjeçare) dhe më pas ka vrarë edhe veten. Ai u gjet i varur me një litar të bardhë dhe të kaltër në verandë, raporton Bild, përcjell Bota sot.

Ngjarja ndodhi mëngjesin e së enjtes në Isselburg, një vend me 1,100 banorë në Münsterland.

Image
Policia ishte në vendin e ngjarjes në Isselburg pasi një i njohur e kishte njoftuar atë.

Vetëm njëra vajzë e çiftit (14-vjeçare) i ka mbijetuar tragjedisë. Ajo ka dhënë dëshminë e saj.

Policia gjermane ka thënë se motivi i saktë për aktin e përgjakshëm në Münsterland ende nuk dihet, por duket qartë: babai 51-vjeçar donte të zhdukte familjen e tij.

Një mosmarrëveshje ndarjeje deri më tani është dyshuar si një motiv i mundshëm.

Siç shpjegon prokurori publik, çifti thuhet se ka qenë në një "fazë ndarjeje" për një kohë të gjatë. Prandaj, është e mundur që një mosmarrëveshje të jetë një motiv, përcjell Bota sot.

Image

Prokurori ka thënë se vajza që mbijetoi kishte qëndruar në një dhomë të mbyllur nga jashtë, deri kur kanë arritur punëtorët e shpëtimit.

"Megjithëse babai i saj thuhet se e ka kërcënuar edhe me vdekje, ajo nuk e zbatoi planin e tij", shpjegon kryeprokurori.

Vajza tani është nën kujdesin e të afërmve dhe zyrës së mirëqenies së të rinjve. Kufomat do të dërgohen për autopsi të premten në Spitalin Universitar Münster./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat