Krimi që tronditi Gjermaninë/ Dalin detaje të reja rreth vrasjes së dy policëve të rinj, ky ishte motivi

Gjermania

Krimi që tronditi Gjermaninë/ Dalin detaje të reja rreth vrasjes së dy policëve të rinj, ky ishte motivi

Nga: M.L. Më: 1 shkurt 2022 Në ora: 16:06
Qirinj dhe lule shtrihen para godinës së Shtabit të Policisë në Pallatin Perëndimor dhe Inspektoratit të Policisë Kusel.

Ndaj dy të dyshuarve janë lëshuar urdhër-arreste për vrasje me paramendim pas të shtënave me armë zjarri ndaj dy policëve. Thuhet se ata në fakt janë përpjekur të mbulojnë gjuetinë pa leje, shkruan media gjermane F.A.Z transmeton “Bota sot”.

Gjykata e qarkut të Kaiserslautern lëshoi ​​urdhër-arrest të martën kundër dy gjermanëve të dyshuar në lidhje me të shtënat ndaj oficerëve të policisë. Gjykatësi hetues supozon se akti përfaqëson një "vrasje kolektive" që shërbeu për të "mbuluar gjuetinë pa leje", tha Stefan Orthen, kryeprokurori i zyrës së prokurorit publik Kaiserslautern në një konferencë shtypi nga policia dhe zyra e prokurorit publik në Kaiserslautern të martën.

Një police dhe një polic u qëlluan për vdekje në rrugë në distriktin Rhineland-Pfalz të Kuselit në orët e hershme të mëngjesit të së hënës. Oficerët kishin kontrolluar një automjet në pjesën e pasme, për të cilin hetuesit thanë se kishin parë kafshë të egra në një mision për të hetuar një krim pronësor. Më pas ata njoftuan me radio se po qëlloheshin, ndërsa kërkonin ndihmë. Urdhri i arrestit supozon se të dy të dyshuarit kanë qëlluar – me pushkë gjahu.

 

Sipas policisë, policja 24-vjeçare ka ndërruar jetë menjëherë, si pasojë e goditjes në kokë, kurse kryeinspektori 29-vjeçar ka ndërruar pas arritjes së ekipeve të shpëtimit – ai ishte goditur nga katër të shtëna, përfshirë edhe në kokë. Oficeri i policisë është kundërpërgjigjur me të shtën.

 

Sipas hetuesve, ai ka zbrazur karikatorin e tij.

Në vendngjarje, hetuesit gjetën letërnjoftimin dhe patentën e shoferit të 38-vjeçarit Saarlander Andreas S. Ky ishte paraqitur më parë në polici për gjueti pa leje dhe arratisje nga aksidenti i trafikut. Autoritetet publikuan fotografinë e tij të hënën.

 

Të hënën pasdite, S. dhe një gjerman 32-vjeçar u arrestuan në Sulzbach, Saarland - sipas hetuesve "pa rezistencë". Hetuesit e gjetën mjetin para pallatit. S. vjen nga Spiesen-Elversberg, thuhet se ndër të tjera kishte një furrë buke dhe një biznes lojërash. Edhe i dyshuari tjetër paraprakisht ishte paraqitur në polici për veprën e mashtrimit.

Hetuesit kontrolluan disa objekte në Saarland të hënën. Aty gjetën “disa armë”, përfshirë armët me të cilat supozohet se u krye vrasja. S. dikur kishte patentë për armë dhe një leje gjuetie – por sipas raportimeve të mediave, të dyja iu hoqën. Sipas një zëdhënësi të Shoqatës Gjermane të Gjuetisë (DJV), ai nuk ka pasur një licencë të vlefshme gjuetie që nga viti 2020 dhe për këtë arsye nuk ka të drejtë të zotërojë armë gjuetie. Në vitin 2008 dhe së fundmi në vitin 2020, "besueshmëria e tij sipas ligjit për armët e zjarrit" u tërhoq. Zëdhënësi nuk mund të thoshte pse. Sipas tij, sjelljet e rënda të pahijshme në rrugë janë të mjaftueshme për tërheqje. Kur vendoset për një kërkesë për leje gjuetie, fillimisht bëhet kontrolli i detajuar i besueshmërisë, në të cilin kërkohen të dhënat personale nga Zyra për Mbrojtjen e Kushtetutës dhe merret certifikata e lejes së policisë. Policia dhe prokuroria publike nuk deshën të komentojnë për çështjen e lejes së armës dhe lejen e gjuetisë të martën.

Sipas “Saarbrücker Zeitung”, ka pasur paralajmërime në vitin 2019 në një mosmarrëveshje për pagesën e pagave për punonjësit e tij se S. kishte armë. Gazeta shkruan se sindikalistët kishin paralajmëruar shpërthime dhune dhe thanë: “Ai ka një arsenal armësh.” Megjithatë, paralajmërimet nuk ishin të verifikueshme.

 

Sipas hetuesve, më i vogli nga dy të akuzuarit ka dëshmuar, por ka mohuar të ketë qëlluar veten. 38-vjeçari i akuzuar ka shfrytëzuar të drejtën e tij për të heshtur. Deri më tani, hetuesit nuk kanë të dhëna për një sfond politik të krimit, si për shembull lidhje me skenën e “Qytetarëve të Rajhut”. Deri më tani nuk ka të dhëna për të dyshuar të tjerë.

Akti kishte shkaktuar pikëllim dhe tronditje në mbarë vendin. Ajo që ndodhi në Kusel na dëshpëron shumë, shkroi kancelari Olaf Scholz (SPD) në Tëitter të hënën në mbrëmje. “Ngushëllimet e mia shkojnë për të afërmit e dy viktimave të reja.” Ai mendon edhe për policët e shumtë që rrezikojnë jetën çdo ditë për të mbrojtur qytetarët. "Ne duhet të sqarojmë shpejt sfondin e faktit," vazhdoi Scholz. Ministrja e Brendshme Nancy Faeser (SPD) gjithashtu reagoi me shqetësim. Faeser tha se akti të kujtonte një ekzekutim. Mendimet e mia janë me familjet, miqtë dhe kolegët e viktimave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat