Në Emmendingen të Gjermanisë me një ceremoni rasti u hap ekspozita e përbashkët e krijueseve shqiptaro-gjerman

Gjermania

Në Emmendingen të Gjermanisë me një ceremoni rasti u hap ekspozita e përbashkët e krijueseve shqiptaro-gjerman

Nga: Mustafë Shabani Më: 20 nëntor 2022 Në ora: 17:28
Foto nga vendngjarja

Ajo do qëndroj e hapur deri më 05.01.23 dhe në te punimet e tyre i prezantojnë krijuesit e nivelit të lartë si: Mal Myrtaj, Hanes Lokenvitz, Doruntina Berisha, Sokol Maloku, Augustin Përgega, Daniell Fürstner, Habib Shasivari.

Ekspozitën e shpalli të nikoqiri Z Hirschbolz drejtor i bankës i cili me një fjalë rasti përshëndeti të pranishmit.

Image
Nga vendi i ngjarjes

Ai falënderoj të pranishmit për pjesëmarrje të madhe si në cilësi dhe kualitet, e sidomos shoqatën "Yjet e Kosovës" Emmendingen dhe Z.Tahir Shabanin për bashkëpunim të ngushtë dhe rezultate famoze.

Me nga një fjalë rasti të pranishmit u përshëndetën nga nënkryetari i komunës Z.Saar në emër të kryetarit të qytetit të Emmendingenit,i cili zyrtarisht ishte i penguar që të merrte pjesë

Zotëri Saar ishte i shkurtër por shumë domethënës në fjalën e tijë

Ai shoqatën" Yjet e Kosovës" dhe punën e veprimtarin e sajë e quajti si pasuri të qytetit ,,urë lidhëse në mesë dy kulturave, si dhe si shembullin më të mirë edhe për komunitet tjera.

Zotëriu Johannes Fechner anëtar i Bundestagut gjerman SPD të pranishmëve ju drejtua në emrin e tij por edhe në emër të anëtarit tjetër Yanik Bury CDU me një fjalë rasti, i cili tha që veprimtaria e shoqatës është pasqyrë e mirë për vendin të cilit i prin një kryeministër i hapur, thjesht dhe shumë bashkwpunues, Z.Fechner me admirim tregoj se si me Albin Kurtin dhe të përzgjedhurit e tij kanw luajtur futboll, me të përzgjedhurit e Bundestagut gjerman.

Image
Nga vendi i ngjarjes

 

Kryeadministratori i qarkut Harno Huth gjithashtu falënderoj shoqatën: "Yjet e Kosovës" për kontributin jashtëzakonshëm që ofrojnë dhe i dhurojnë qytetit.

Me Yjet e Kosovës si urë lidhëse e dy kulturave ndihemi më afër Kosovës dhe kulturës shqiptare, andaj ky kontribut i jashtëzakonshëm tejkalon ato përmasat e shoqerisë civile dhe kalon në nivel përfaqësie profesionale, andaj një faleminderit nga thellësia e zemrës "Yjeve të Kosovës" dhe kryetarit të saj Tahir Shabani i cili pa ndihmën, kontributin dhe përkrahjen tuaj nuk do i arrinte këto rezultate.

Zonja Lumturie Lipoveci konzulle e përgjithshme në Stuttgart të pranishmit përshëndeti në gjuhën shqipe, por ajo në pika të shkurtra falënderoj Sparkassen si nikoqire e kësaj ekspozite dhe disa të tjerave të bashkë organizuara me shoqatën: "Yjet e Kosovës " qytetin e Emendingenit dhe organet e saja lokale, ato të landit dhe përfaqësuesit në këto nivele dhe ato të Bundestagut gjerman si dhe Gjermanin për mikpritjenë, përkrahjen dhe bashkëpunimin në shtet ndërtimin, dhe në tejkalimin e situatave të krijuara nga kurthet dhe udhëkryqet gati të palakuara

Një falemënderit të pa fund deri në përulje

DANKE

DANKE DEUTSCHLAND tha ajo në fund .

Kryetari i shoqatës Tahir Shabani i mbushur emocione falënderoj të pranishmit duke filluar nga Sparkasse, ai rrëfeu për historikun e bashkëpunimit me Sparkasse, me qytetin e Emmendingenit dhe përfaqësuesit si Zotërinjēt Harno Hurth,Zotëriun Peter Weiss,Z.Yanik Bury e Z.Johanes Fechner

Prezantoj krijuesit dhe krejt në fund me emocione të pa përshkruara e me lot në sy falënderoj zotëriun Zeller për bashkpunim shumëvjeqar, duke i ndarë një mirënjohje.

Z. Zeller i befasuar nga kjo mirënjohje dhe respekt ishte shtangur nga emocionet nuk arriti të nxjerr asnjë fjalë të vetme

Derisa skulptori Mal Myrtaj kishte ofruar një skulpturë të tijën për gjermanët e jashtëzakonshëm dhe me propozimin e artikullshkruesit e me miratimin e kryetarit të shoqatës për kontribut të jashtëzakonshëm çështjes shqiptare ,për njerzillëkun dhe humanizmin e tij, skulptura ju dhurua z.Stefan Schwarz tani e sa kohë dhëndër i shqiptareve

Skulpturën sipas porosisë e pranoj z.Weiss i cili u betua që sa më parë do ja përcjell njeriut i cili ishte i lidhur mish e shpirt me çështjen shqiptare, për tu kurorëzuar përjetësisht me Donika Gërvalla -Schwarz tani ministre e punëve jashtme të Kosovës.

z.Weiss dhe këto fjalë të artikuluar siç din zotëriu i vërtetë dhe me përvojë , si gjithherë fitoj zemrat e të pranishmëve dhe ata e duartrokitën atë frenetikisht.

Shoqata "Yjet e Kosovës" duke dashur që sa më shumë të prezantoj punën e grupit të valleve kishte rënduar programin kulturor dhe po të linte njërën nga vallet do të kishte edhe pak hapësirë edhe për z. Yanik Bury CDU anëtar i Bundestsgut gjerman ky nuk do të prezantohej nga konkurrenti i tij z.J.Fechner SPD

Begatia e programit ishin këngët e përzgjedhura dhe të bash interpretuara për mrekulli nga Taluanta Shabani dhe Buqe Ibrahimi

të përcjella nga Ardian Ibrahimi e Nisa Metlillo.

Në fund të programit të pranishmit i cakërruan gotat në koktein të cilin e kishte organizuar SPARKASSE si nikoqire

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat