Arbër Shabanaj, fitues i çmimit “Pavarësia 2022”

Gjermania

Arbër Shabanaj, fitues i çmimit “Pavarësia 2022”

Nga: Arber Shabanaj Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 17:57
Autori Arber Shabanaj

Të nderuar miq të letërsisë, kam nderin t’ju prezentoj poezinë time - e cila fitoi ‘Çmimin “Pavarësia” 2022’ - me titull “Qielli i natës dhe Ylli”.

Unë çuhem Arber Shabanaj, i lindur më 08 mars të vitit 1970 në Gjakovë. Rrugën time drejt letërsisë e kam nisur me poezinë. Që në gjimnaz e më pas - përgjatë studimeve në univerzitet - poezia m’u bë shoqëruese dhe kështu, duke ecur, ne nuk iu ndamë më njëri-tjetrit.

Punën dhe veprimtarinë time të palodhshme për të drejtat dhe lirinë e popullit tim, i trajtoja si diçka krejtësisht legjitime dhe që në kohën e regjimit të egër sllav kërkoja liri krijimi. Unë nuk kam qenë disident! Atë që më ka thënë zemra e kam shprehur. Kuptohet se edhe për këtë organet e dhunëshme qeveritare dhe policore sllave, të cilat ishin të instaluara në Kosovë, më maltretuan sidomos në Verën e Vitit 1991 pa fije mëshire fizikisht dhe, për të kuruar plagët dhe shpëtuar jetën time, u përndjeka me dhunë nga Kosova dhe u detyrova të emigroi politikisht në Gjermani, ku unë jetoj dhe punoj. Libra unë shkruaj sikurse në gjuhën Shqipe poashtu edhe në atë Gjermane dhe veprat e mia munden të porositen përmes „Buchhandel.de“ (Amazon, Thalia):

⹂Das Gericht des gelobten Rechtsstaates“, ⹂Die vorgespielte Gerechtigkeit“, ⹂Der Befreiungskrieg, wie ich ihn erleben musste“, ⹂Die Glocken der Stille“ dhe vepra të tjera të mia pothuaj i begatojnë vitrinat e literaturës gjermane.

Mendoj se shkrimtari kur krijon, nuk gjykon se po krijon që të bëhet statistikë për një gjeneratë apo një tjetër. Letërsia te krijuesi nis si art i pavarur dhe krejtësisht individual. Shkrimtarët e mëdhenj, jo vetëm në letërsinë shqipe, por edhe atë botërore, kanë ndihmuar në diversitetin dhe pasurimin e gjuhës, traditës, kulturave kombëtare, pra ju kanë dhënë identitet kombeve prej nga vijnë dhe në këtë kontekst ju kanë bërë shërbim të madh vendeve të tyre …

Shkrimtari i vërtetë është gjithnjë në konflikt me konvencionet e epokës së vet. Edhe kjo poezi vjen si një polifoni e vërtetë, e përsosur dhe bën jehonë të madhe, për shkak të tematikës së mprehtë, trajtimit dhe mpleksjes së shumë elementëve.

Promovimi i gjithë veprës sime, veçanërisht triumfi i ‘Çmimit “Pavarësia” 2022’, është një tjetër ditë e bukur e nëntorit të librit, që këtë herë u ndal në Stuttgart. Një takim fantastik me miq të mi dhe miq të letërsisë, me intelektualë e personalitete.

Më nderuan me vendimin e tyre personalitetet e Komisionit vlerësues të Shoqatës Pavarësia. Nën drejtimin e shkëlqyer të zotit Xhevdet Syla.

Unë jam shumë mirënjohës për vendimin tuaj, njëherit për punën e mrekullueshme të institucionit tuaj kulturor, i cili u kujdes fisnikërisht për këtë aktivitet. Në odën e gjerë të Shoqatës Pavarësia, në vjeshtën e mesme të letërsisë, me krushq nga bota e letërsisë dhe e artit, për të kurorëzuar krijimtarinë time. Faleminderit, i nderuari zoti Xhevdet Syla, që më bëre pjesë të programit tënd.

Me respektin tim sublim, ju uroj ç'do të mirë,

Në vazhdim më lejoni t‘ju lexoj poezinë e sipërpërmendur - fituese -, e cila titullohet „Qielli i natës dhe Ylli“

QIELLI I NATËS DHE YLLI

Qielli i madh, plot me elemente për t’u admiruar,

një përmasë hapësire, një Tokë e shtrenjtë

dhe ne, shumë largë për t’u reformuar,

të vendusur - shumë afër - për t’u larguar shpejtë.

Aty ra një Yll! Dhe dëshira e jonë për të,

jehoi nga vështrimi i tronditur lartë,

e shoqëroi urgjentisht nën t’njëjtin zë:

„Çfarë ka filluar

dhe çfarë ka kaluar?“

Shëndriti Anton Çeta:

„Jemi pak për t’u vrarë,

për një pikë uji a për një gardh në arë

dhe nëse e duam jetën,

në trekëmbësh t‘a çojmë ‘Mesjetën’!“

O ju lugina të gjëra, o ju lartësi,

o pyll i bukur, i gjelbëruar për mrekulli,

ti epshi i gjakut dhe ju hidhërimet e mia,

qëndroni nderues para veprave të tija!

Se ku është mendja e Antonit të artë,

atje vdes vdekja,

atje nis jeta, atje është besa,

është shpresa,

është rinia,

është plaku e fëmija.

O Anton Çeta, o thesar,

Anton mrekullia,

ku je ti,

aty është i gjithë populli Shqiptar!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat