Përgatitja e të rriturëve për zhvillimin e fëmijëve ishte tema e diskutimit organizuar nga projekti SHPRESE

Gjilani

Përgatitja e të rriturëve për zhvillimin e fëmijëve ishte tema e diskutimit organizuar nga projekti SHPRESE

Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 10:55
Përgatitja e rriturëve për zhvillimin e fëmijëve ishte tema e diskutimit organizuar nga projekti SHPRESE

Në  Fakultetin e Edukimit të Universitetit Publik “Kadri Zeka ” në Gjilan , në mënyrë hibride u mbajt  tryeza e diskutimit me studentë dhe stafin akademik në kuadër të projektit SHPRESE, nga profesorët dhe ekspertët e fushës.

Fillimisht për këtë ngjarje e mbajti një fjalë rasti Prorektori për Bashkëpunim Ndërkombëtar, Dukagjin  Leka, si dhe Prodekani i Fakultetit të Edukimit, Bashkim Dalipi.

Në këtë tryezë të diskutimit ishin panelistë:  znj. Saameh Solaimani,  konsulente nga SHBA – profesore e Edukimit në Fëmijërinë e Hershme  në Universitetin e Hardvardit , Prof. Ass. Dr. Arbona Xhemajli nga Universitetit “Kadri Zeka ” në Gjilan, Prof. Ass. Dr. Drita Kadriu nga Universiteti” Fehmi Agani” në Gjakovë dhe Prof. Ass. Dr. Pranvera Jetishi Çollaku nga Universiteti “Ukshin Hoti “ në Prizern.

Në këtë ngjarje u diskutua për “ Përgatitjen e të rrituërve për zhvillimin e fëmijëve”. Nga penalistët u tha që vitet e para të jetës janë përcaktuese të zhvillimit fizik, emocional, social dhe kognitiv andaj është e domosdoshme përgatitja e të rriturve për zbatimin e standardeve për të dhënë sugjerime praktike për angazhimin krijues të komuniteteve të të mësuarit të përshtatshëm ku secili fëmijë përshpejton dhe zhvillon aftësitë e të mësuarit parapërgatitor për shkollë.

Në fund, pjesëmarrësit shfaqën dukshëm interesim me parashtrimin e pyetjeve në kuadër të diskutimeve të zhvilluara nga penalistët.

Kjo tryezë diskutimi u organizua në bashkëpunim me Caritas Switzerland in Kosovo, Fakultetin e Edukimit të UKZ – së dhe në partneritet me Fakultetet e Edukimit në Gjakovë, Prizren dhe Mitrovicë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat