Spitali i Gjilanit bëhet me sistemin digjital të teknologjisë më të re PACS

Gjilani

Spitali i Gjilanit bëhet me sistemin digjital të teknologjisë më të re PACS

Më: 7 dhjetor 2022 Në ora: 16:43
Ilustrim

Sistemi digjital i teknologjisë më të re PACS System tanimë është aktivizuar edhe në Radiologjinë e Spitalit të Përgjithshëm në Gjilan.

Ky sistem digjital bën ruajtjen dhe transferimin e të dhënave, pra imazheve dhe raporteve.

Në njoftimin e bërë nga faqja zyrtare e Spitalit të Gjilanit, thuhet se PACS shpejton punën në dërgimin e të dhënave tek mjeku, duke mundësuar kështu më shpejt në arritjen e shpejt të diagnozës radiologjike.

Njoftimi i plotë i Spitalit të Përgjithshëm në Gjilan:

Në Radiologjinë e Spitalit të Përgjithshëm Gjilan aktivizohet sistemi digjital i teknologjisë më të re PACS System (picture archiving and communication system), sistem i arkivimit dhe komunikimit të imazheve.

PAKS është metodë digjitale e ruajtjes dhe transferit të të dhenave (imazheve dhe raporteve).

Paksi funksionon në atë mënyrë që ekzaminimet e bëra në radiologji përcillen prej aparaturës deri te radiologo në kohë reale, pastaj imazhet e fituara ekzaminohen, vlerësohen dhe bëhet raporti i cili në mënyrë elektronike shkonë tek mjeku udhëzues.

Ky sistem u mundësua nga kompania Medica, sistem i cili lehtësonë dhe shpejton punën në dergimin e të dhënave tek mjeku udhëzues, gjë që mundëson arritjen e shpejt të diagnozës radiologjike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat