Në shkollat e Gostivarit mbahen debate për integrimin e të rinjve në arsim - Bota Sot
Në shkollat e Gostivarit mbahen debate për integrimin e të rinjve në arsim

Gostivari

E martë, 23 tetor 2018

Në shkollat e Gostivarit mbahen debate për integrimin e të rinjve në arsim

Më: 23 mars 2018 Në ora: 16:20
Pamje nga takimi

Në tre shkolla fillore komunale të Gostivarit, në vijim është pilot-projekti “Integrimi i të rinjve në arsim”. Projektin e implementon Agjencia amerikane për zhvillim ndërkombëtar (USAID) në bashkëpunim me Sektorin e arsimit pranë Komunës së Gostivarit. 

“Fillimisht ky pilot-projekt realizohet në shkollat fillore Bashkimi dhe Goce Dellçev të qytetit dhe në SHF ‘Çajla’ të fshatit Çajlë, ndërsa në të ardhmen do të përfshihen edhe shkollat tjera komunale. Projektin e implementon USAID-i në bashkëpunim me Komunën e Gostivarit, ndërsa aktualisht janë duke u zhvilluar debate rinore, ku ekspertë të fushës përmes bashkëbisedimit detektojnë kërkesat dhe nevojat e të rinjve për integrimin e të rinjve në arsim”, shpjegon Aslijan Snopçe – udhëheqëse e Sektorit për arsim.

Debatet rinore realizohen me grupe të përbëra prej 20 nxënësish.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test