Gostivar, rreth 300 shoferë pa leje për vozitje që nga fillimi i vitit - Bota Sot
Gostivar, rreth 300 shoferë pa leje për vozitje që nga fillimi i vitit

Gostivari

E enjte, 18 tetor 2018

Gostivar, rreth 300 shoferë pa leje për vozitje që nga fillimi i vitit

Më: 7 prill 2018 Në ora: 17:14
Foto ilustrim

Drejtimi i makinës pa leje për vozitje është bërë traditë në rrugët e Gostivarit. Edhe përkundër kontrolleve intenzive nga policia dhe sanksionimit të shkeljeve të tilla, problemi mbetet akoma.

Statistikat e Sektorit për Punë të Brendshme në Tetovë tregojnë se nga fillimi i vitit në Gostivar janë kapur rreth 300 vozitës pa leje për të drejtuar makinën, ndërsa 70 kanë qenë shoferë fillestar, të cilët akoma nuk kanë mbushur vitet për t’u pajisur me leje për vozitje.

Gjatë muajit tre muajve të parë të këtij viti, policia në rajonin e Gostivarit ka kontroluar gjithsej 6.127 makina dhe shoferë, ku 2.430 kanë shkelur Ligjin për siguri në komunikacion dhe Ligjin për vozitje.

“Këto dhe shkeljet tjera janë ndëshkuar me 878 padi për kundërvajtje, 1522 gjoba me para, 24 padi penale, 46 kërkesa për shkelje të procedurës penale, si dhe 30 vërejtje me shkrim, ndërsa 379 shkelës janë dënuar me pikë negative”, thonë nga SPB.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test