Taravari: Nuk do t’i kushtëzojmë ndryshimet kushtetuese - Bota Sot
Taravari: Nuk do t’i kushtëzojmë ndryshimet kushtetuese

Gostivari

Taravari: Nuk do t’i kushtëzojmë ndryshimet kushtetuese

Më: 26 tetor 2018 Në ora: 21:45
Arben Taravari

Arben Taravari, kryetar i Gostivarit dhe Sekretar i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët ka deklaruar se nuk do të kushtëzohen ndryshimet kushtetuese.

I ftuar në debat televitiv në Tv Telma, Taravari shprehet se do të mundohen që t’i bindin deputetët për të mbështetur amandamentet e tyre për çështjet shqiptare, përcjell Telegrafi Maqedoni.

I pari i Gostivarit thotë se gjuha shqipe duhet të mos jetë ndryshe nga ajo maqedonase, me përqindj, respektivisht të jetë nën frymën e Marrëveshjes së Ohrit, duke shtuar se edhe Preambula të përfshijë Marrëveshjen e Ohrit.

Taravari shprehet se amnistia është minimi i procesit dhe jo kërkesat e tyre, dhe se nuk është tabu që të flitet që gjuha shqipe të jetë kategori kushtetuese.

Në fund ai ia rikujton Zaevit se në vitin 2016 mori më shumë vota pikërisht duke premtuar gjuhën shqipe si kategori kushtetuese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...