Erdogan përballet me një dimër të vështirë

Kolumne

Erdogan përballet me një dimër të vështirë

Nga: Sherif Ramabaja Më: 8 dhjetor 2020 Në ora: 15:42
Recep Tayyip Erdoğan

Me ndryshimet kushtetuese në 2017, autokrati turk rrëmbeu shtetin krejtësisht mbi vete. Por tani është duke u bërë e qartë se ai gjithashtu mund të pësoi nënshtrim në sistemin e tij.

Kanë qenë tetë kancelarë federalë në Gjermani që nga viti 1949. Turqia kishte tridhjetë e dy krerë të qeverisë gjatë së njëjtës periudhë, kështu që nuk ka nevojë të shpjegojmë ndryshimet. Pas një sërë qeverive të paqëndrueshme gjatë gjysmë shekulli, Erdogan është kreu i shtetit me mandatin më të gjatë në historinë turke.

Askush nga krerët e qeverive evropiane përpos Merkel që mban detyrën pesëmbëdhjetë vjet më parë, nuk është më në pushtet: as Tony Blair e as Jacques Chirac, as Heinz Fischer, Silvio Berlusconi as Rodríguez Zapatero - vetëm Recep Tajip Erdogan.

Ka shumë arsye për këtë "sukses": nga mbështetja nga Perëndimi, i cili e konsideroi atë "mysliman-demokratik", te dëshira e shoqërisë për stabilitet dhe ngritja ekonomike në dekadën e saj të parë, te papërshtatshmëritë e opozitës.

Por më pas filloi rënia, e cila u nxit nga protestat e Gezi në 2013 dhe kriza ekonomike, e cila u shndërrua në turbullira pas përpjekjes për grusht shteti në 2016. Me ndryshimin kushtetues në 2017, sistemi parlamentar u shfuqizua dhe u zëvendësua nga një sistem presidencial, i përshtatur për Erdoganin. Që nga ajo kohë ekziston vetëm një regjim, me një njeri në Turqi . Shumë të dhëna tregojnë se faza e regresionit, tani po mbyllet.

Sondazhet e opinioneve e bëjnë këtë veçanërisht të qartë. Shumica e studimeve tregojnë se pjesa e votave të partisë në pushtet ka rënë nën 30 përqind për herë të parë. Edhe së bashku me MHP-në nacionaliste, e cila toleron qeverinë, ajo nuk arrin më 45 përqind. Erdoğan do të duhej të vinte mbi 50 përqind në 2023 për të mbetur president.

Nga ana tjetër, kampi i opozitës po rritet në mënyrë të qëndrueshme. Me CHP dhe partinë IYI, dy parti nga qendra e majtë dhe e qendrës së djathtë veprojnë së bashku. Të dy partitë e renegatëve të AKP-së, të themeluara nga ish-kryeministri i Erdoğanit dhe një ish-nënkryeministër u bashkuan me opozitën së bashku, me votat që ata kishin tërhequr nga baza e Erdoganit. Zgjedhjet e Stambollit treguan se kjo aleancë, nëse tolerohet nga Kurdët, është e aftë të mposhtë AKP-në. Tani opozita po përgatitet të përsërisë bashkëpunimin komunal, në nivelin shtetëror.

Kundër këtij skenari dhe në funksion të ekonomisë në kolaps, Erdoğan përpiqet të vazhdojë qeverinë e tij. Ai duhej të shiste dhëndrin e tij, të cilit i kishte besuar ekonominë për shkak të inflacionit të pandalshëm, shifrave të papunësisë në rritje të shpejtë, fluturimit të kapitalit të huaj dhe rënies së pandalshme të lirës turke .

Meqenëse nuk kishte më fonde në çantën e zbrazët të shtetit, për të ndihmuar qytetarët në krizën Covid, ai gjithashtu nuk ishte në gjendje të impononte një bllokim. Kjo nga ana tjetër e katapultoi Turqinë në krye të vendeve me përqindjen më të lartë të vdekjeve.

Sikur të mos mjaftonte, aleati i tij Trump humbi zgjedhjet në SHBA dhe fituesi Biden dihet se është kritik ndaj tij .

Taktika e nxitjes së krizave jashtë (Mesdheut, Egjeut, Libisë, Qipros, Kaukazit) në mënyrë që të ruajë bazën e tij të shkatërruar brenda vendit do të thotë se ai tani qëndron vetëm në botë. Në samitin e BE në 10 dhjetor, Parlamenti Evropian do të diskutojë gjithashtu sanksionet kundër Turqisë.

Për të dalë nga kjo pikë e ngushtë, ai kohët e fundit njoftoi: "Ne e shohim vendin tonë në Evropë" dhe "Ne po prezantojmë një fazë të re të reformës në ekonomi dhe gjyqësor". Sidoqoftë, menjëherë u bë e qartë se partneri i tij nacionalist nuk do të lejonte një iniciativë të tillë. Një këshilltar i afërt i cili kishte theksuar situatën e të burgosurit Selahattin Demirtaş , ish-kryetari i partisë së dytë më të madhe të opozitës, HDP dhe atë të sipërmarrësit Osman Kavala, i cili ka qenë i ndaluar ilegalisht në burg për katër vjet, duhej të merrte kapelën e tij. Kjo e bëri të qartë se të burgosurit politikë nuk do të liheshin të lirë dhe se kompanitë besnike të qeverisë në ekonomi do të vazhdonin të merrnin burime.

Mënyra tjetër ishte dërgimi i sinjaleve pozitive jashtë dhe rritja e presionit brenda. Një baron mafioz nacionalist, i cili kohët e fundit u amnistua nën presionin e partnerit qeveritar MHP, kërcënoi me vdekje kreun e udhëheqësit të opozitës CHP, Kemal Kılıçdaroğlu. Erdogan nuk e kundërshtoi kërcënimin, partneri i tij Bahçeli madje e mbështeti atë. Me sa duket, policia do të jetë edhe më shtypëse në fazën e re. Mafia do të vendoset gjithashtu kundër opozitës.

Pas Merkel, Erdogan do të jetë kreu i fundit i mbetur i shtetit, në foton pesëmbëdhjetë vjeçare të Evropës; Në foton e re, megjithatë, ndoshta nuk do të ketë një regjent të vetëm evropian në krah të tij.

Mund të jetë që krerët e shteteve evropiane, me iniciativë të Gjermanisë dhe nën pretekstin e marrëdhënieve politiko-ushtarake-tregtare, do të puthin Erdoganin, një puthje të fundit të jetës në 10 dhjetor dhe në vend që të vendosin sanksione, të kënaqen edhe një herë me përkujtesa që prej kohësh kanë humbur çdo kuptim . Sidoqoftë, në Turqi, sipas fjalëve të Marquez, "vjeshta e patriarkut" ka filluar. Dhe gjithçka tregon se dimri do të jetë i ashpër.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat