Pudingu nuk është ngrënë akoma

Kolumne

Pudingu nuk është ngrënë akoma

Nga: Theo Sommer Më: 22 qershor 2021 Në ora: 18:16
Joe Biden dhe Vladimir Putin

Pas shumë takimeve kryesore ndërkombëtare gjatë javëve të kaluara, nuk kanë munguar fjalët e bukura. Në asnjë mënyrë nuk ka ndonjë marrëveshje me Rusinë dhe Kinën.

Ishte një seri samitesh, si kurrë më parë: Së pari takimi i G7 në Cornwall , më pas samiti SHBA-BE dhe konferenca e NATO - s në Bruksel , dhe së fundmi takimi midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Presidentit Rus Vladimir Putin në Gjenevë. Tani paqja mbretëron mbi të gjitha majat. Çfarë u nxor nga kjo në fund të fundit?

Së pari, një pako komunikatash që tejkalojnë njëra-tjetrën për sa i përket gjatësisë, vëmendjes ndaj detajeve dhe shkëlqimit diplomatik. Komunikata e Udhëheqësve të shtatë kombeve të industrializuara përfshin 25 faqe të shtypura fort , 31 faqe me rreshta të ngushta deklarata SHBA-BE, 31 faqe të shtypura ngushtë dokumenti përfundimtar i 30 vendeve të NATO-s, i cili lexon si një listë lavanderi në të cilën edhe në pantallonat më të vogël përmendet butoni; sigurisht që asnjë kryetar i vetëm shteti apo qeverie nuk e ka lexuar atë.

Dokumentet do të bëjnë të lumtur disa folës të vegjël të cilët mund të përshtaten me një fjali apo edhe me një paragraf, por ata nuk e çojnë botën më tej. Ka shumë shqetësime dhe paralajmërime, por kërcënimi i hakmarrjes mbetet i paqartë. Gjithçka duhet së pari të kontrollohet, përcaktohet dhe dakordohet. Krijimi i grupeve të panumërta të punës është ndoshta rezultati më konkret i të gjithë samitit.

A është kthyer perëndimi sërish?

A është Amerika përsëri, a pranohet pretendimi i saj për udhëheqje nga të gjitha anët dhe në të gjitha fushat? A është kthyer Perëndimi, uniteti i partneritetit transatlantik është rikthyer pas "Westlessness" të trilluar nga Trump? Nuk mungojnë fjalët e bukura, por unë pajtohem me Joe Biden: " Prova e budingut është në të ngrënët. " Le të presim dhe të shohim.

Sidoqoftë, më bën përshtypje se nuk ka kurrsesi konsensus për dy çështje të rëndësishme. Ato kanë të bëjnë me marrëdhëniet me Rusinë dhe Kinën . Sigurisht që nuk ka mungesë të kritikave të përbashkëta për sjelljen e dy regjimeve . Pekinit i kërkohet të respektojë të drejtën ndërkombëtare dhe ligjin e detit në Detin e Kinës Jugore dhe të respektojë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore në politikën e saj të brendshme. Rusia duhet t'i japë fund sjelljes së saj destabilizuese dhe të ndalojë kundërshtimin. Por mendimet ndryshojnë midis Amerikës dhe Evropës, por gjithashtu brenda SHBA-ve dhe BE-së, se si të merren me të dyja në mënyrë korrekte.

Në komunikatën përfundimtare të NATO-s, Rusia shihet si një kundërshtare e mundshme. Në rreth 100 rreshta, ajo akuzohet për qëndrimin e saj mburravec, armatimin e saj konvencional dhe bërthamor, provokimet e saj në kufirin e aleancës, manovrat e saj spontane, si dhe veprimet hibride kundër aleatëve, ndërhyrjen në zgjedhje, fushatat e saj dezinformuese dhe sulmet e dëmshme kibernetike. Mbi të gjitha, Moska është dënuar për "aneksimin e paligjshëm dhe të paligjshëm të Krimesë" dhe "okupimin e përkohshëm" të saj; NATO nuk do t'i njohë ato. "Për sa kohë që Rusia nuk është në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe detyrimet e saj ndërkombëtare, nuk mund të ketë kthim në biznes si zakonisht."

Nëse Presidenti Amerikan do ta kishte lexuar këtë fragment, ai duhet ta kishte fshirë atë. Dhe gjithashtu kapitujt në të cilët NATO po qëndron te qëllimi, për t'i bërë Gjeorgjinë dhe Ukrainën anëtare të NATO-s. Për shkak se ai, i cili e quajti Putinin një "vrasës" në mars, kishte vendosur të rifillonte biznesin normal të politikës së jashtme, të kërkonte kontakt dhe të përpiqej të ulte tensionet dhe të shqyrtonte mundësitë për bashkëpunim. Kështu që ai ftoi Putinin dhe zhvilloi një bisedë tre-orëshe me të, e cila të dyja palëve iu duk konstruktive dhe produktive.

Biden adresoi të drejtat e njeriut dhe çështjen Navalny, ndërsa Putin kritikoi demokracinë amerikane. Ata ndanë mendimet e tyre dhe vizatuan vijat e kuqe. Por më pas u krijuan qasje për të folur në lidhje me kontrollin e armëve dhe zvogëlimin e rreziqeve, përfshirë rreziqet e sulmeve kibernetike. Së pari ambasadorët marrin përsëri postet e tyre, pastaj fillojnë bisedimet e ekspertëve.

Heqja e rrënojave mes vete bën të mundur përsëri politikën e madhe. Kancelarja do të jetë i lumtur të shohë që filli i bisedës do të merret përsëri, ndoshta më pak si Ministrja e Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer dhe jo pa mosbesim Kryetarja e Gjelbër dhe kandidatja për Kancelare Annalena Baerbock. Ekziston gjithashtu një dyshim i madh në Shtetet Balltike, Poloni dhe Republikën Çeke. Biden beson se duhet të jetë e mundur të shihet në tre deri në gjashtë muaj se çfarë do të sjellin bisedimet, nëse ato do të sjellin diçka.

Biden dëshiron të bëjë aleanca kundër Kinës

Në politikën ndaj Kinës, gjërat janë më të komplikuara. Strategjia e Biden bazohet në konfrontim dhe më pak në bashkëpunim. Uashingtoni e sheh Kinën me rrezik që paraqet një kërcënim tregtar, teknologjik dhe ushtarak. Ajo përpiqet për hegjemoni rajonale në Paqësor dhe në fund të fundit për zhvendosjen e Shteteve të Bashkuara nga epërsia e saj globale. Sipas Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken, qëllimi i saj është të bëhet fuqia dominante politike, gjeopolitike, ushtarake dhe ekonomike në botë. Prioriteti i Biden është të mobilizoi demokracitë në të gjithë globin, në një aleancë kundër Republikës Popullore.

Evropianët nuk shohin asnjë faktor të drejtpërdrejtë të rrezikut ushtarak nga Kina. Ajo vë në dyshim vlerat tona dhe me projektin e saj të Rrugës së Mëndafshit, po krijon ndikim drejt BE-së. Shtypja e ujgurëve, heqja e autonomisë së Hong Kongut dhe kërcënimi për Tajvanin janë gjithashtu indinjatë për evropianët. Ambiciet e Pekinit për udhëheqje, ndërhyrjet e tij autoritare dhe shtrirja e tij perandorake, e bëjnë ngritjen e tij të mos duket më si një mundësi, por gjithnjë e më shumë si një sfidë.

Mbi të gjitha, evropianët insistojnë në drejtësi dhe reciprocitet në tregtinë dhe politikën e investimeve, dhe në respekt dhe mirësjellje në marrëdhëniet diplomatike gjithashtu. Për ta, kinezët janë të ndryshëm, herë partnerë, herë konkurrentë, herë rivalë të sistemit. Sidoqoftë, ata nuk përbëjnë një kërcënim ekzistencial ushtarak. Përveç kësaj, ajo që Presidenti francez Macron theksoi: "NATO është një organizatë ushtarake e Atlantikut Verior, me të cilën Kina nuk ka shumë të bëj, dhe marrëdhëniet tona me Kinën kanë të bëjnë po ashtu më pak me aspektet ushtarake".

Kancelarja hodhi poshtë përcaktimet e parakohshme

Kjo – si dhe kundërshtimet të tjera nga Hungaria ose Greqia - ka çuar që kalimi i Kinës në komunikatën e NATO-s të jetë vetëm 36 linja i gjatë, vetëm një e dhjeta e kalimit të Rusisë. Në fund të fundit, kjo do të thotë: "Ambiciet e Kinës të deklaruara publikisht dhe sjellja e saj triumfuese përfaqësojnë një sfidë sistematike, ndaj rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe rajoneve të rëndësishme për sigurinë e aleancës." Në të njëjtën kohë, Pekini është i ftuar në një dialog konstruktiv për ndërtimin e besimit, për armatimin e tij bërthamor, për ndryshimin e klimës dhe për ndryshimet e mundshme të mendimeve.

Biden prezantoi projektin e tij, Build Back Better World (B3W) - një projekt infrastrukture me vlerë qindra miliarda dollarë në fonde publike dhe private që ai shpalli si një alternativë, ndaj projektit të Rrugës së Mëndafshit të Kinës . Sidoqoftë, as implementimi dhe as financimi nuk u prezantuan bindshëm; kancelarja refuzoi përcaktimet e parakohshme ("Deri më tani, që tani kemi specifikuar burimet financiare, ne vërtet nuk jemi aq larg."). Një grup tjetër pune duhet së pari të hartojë recetën për puding që do të përzihet atje. Askush nuk mund të lëpijë buzët para kohe.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat