Itali, u kapën me 50 kg kokainë e 400 mijë euro cash, në pranga 2 shqiptarë

Kronikë e zezë

Itali, u kapën me 50 kg kokainë e 400 mijë euro cash, në pranga 2 shqiptarë

Më: 17 janar 2022 Në ora: 19:59
Ilustrim

Dy shqiptarë e 1 moldave janë vënë në pranga në Itali për trafikimin e gati 50 kg kokainë e të kapjes së rreth 400 mijë euro cash.

Autoritetet policore italiane të Rovigos në bashkëpunim me ato të Reggio Emilias, kanë ekzekutuar në komunë e Bossaros, operacionin antidrogë i cili ka çuar në sekuestrimin e gati 50 kg kokainë e rreth 400 mijë euro cash.

Në pranga janë vënë  2 shqiptarë e një shtetase moldave.

Fillimisht janë kapur 2 pako me kokainë nga 1 kg secila, një sasi e vogël me marijuanë e 17 mijë euro, në brendësi të automjetit me të cilin ata po udhëtonin. 

Hetimet e mëtejshme kanë çuar në kontrollin e banesave të dy shqiptarëve ku janë gjetur gjithsej rreth 39 pako të tjera me kokainë e 390 mijë euro cash.

Gjithsej autoritetet italiane informojnë se operacioni ka çuar në sekuestrimin e gati gjysmë kuintali kokainë e rreth 400 mijë euro.

Gjithashtu është sekuestruar dhe një instrument i cili përdorej për konfeksionim e drogës.

Dy shqiptarët e shtetasja moldave janë vënë në pranga me akuzën e trafikut të lëndëve narkotike e janë në dispozicion të autoriteteve gjyqësore.

Siç shfaqet dhe në video, kokainë e ndarë në pako rreth 1 kg secila mban simbole të ndryshme identifikuese, herë me germa, me numra apo me figura.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat