“Jam sa 15 njësi speciale” / Rrëfimi 21-vjeçarit që u keqtrajtua nga policët në stacionin policor në Fushë Kosovë

Kronikë e zezë

“Jam sa 15 njësi speciale” / Rrëfimi 21-vjeçarit që u keqtrajtua nga policët në stacionin policor në Fushë Kosovë

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 00:23
Foto ilustrim

Syri i mavijosur e buza e ënjtur nga goditjet, janë dëshmia e keqtrajtimit të një 21-vjeçari nga Policia e Kosovës.

L.H. thotë se nuk ka vend në trup pa dhimbje e mavijosje nga goditjet që pretendon se i mori nga dy zyrtarë policorë, në stacionin e Policisë në Fushë Kosovë.

I riu, i cili kërkon të mbetet anonim, kishte incizuar me telefonin e tij gjithçka ndodhi gjatë rrugës drejt stacionit policor, deri te rrahja brutale brenda këtij stacioni.

E gjithë ngjarja, sipas 21-vjeçarit, nisi kur policët i kërkuan të largohet nga vendi ku e kishte parkuar veturën.

“Më kanë ndalë për kontroll. I kam dhënë dokumentet edhe m’kanë kërku që me shku në stacion policor. I kam thënë pse, më thanë që duhet me shku se ‘nuk e kena librin e shënimeve’”, thotë ai.

Nga debati që kishin te vetura dhe dënimi që i riu mori, ngjarja u zhvendos në stacionin e Policisë në Fushë Kosovë.

Aty, tregon L.H., filluan kërcënimet nga zyrtarët policorë.

“Jam sa 15 njësi speciale’,  edhe e ka largu rripin që e mban pistoletën, edhe m’ka thënë a po don m’u rreh. I kam thanë që nuk kam ardhë m’u rreh, me marrë gjobën edhe me ec tutje”, shton ai.

Kërcënimi dëgjohet edhe në audio-incizimin që i riu e bëri me telefonin e tij.

Pas provokimeve me fjalë, zyrtarët policorë filluan të ushtrojnë dhunë mbi L.H.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat