Varësia nga droga: Policia kap në flagrancë dy të rinj në Prishtinë, iu gjejnë marihuanë dhe kokainë

Kronikë e zezë

Varësia nga droga: Policia kap në flagrancë dy të rinj në Prishtinë, iu gjejnë marihuanë dhe kokainë

Më: 28 maj 2023 Në ora: 08:23
Foto ilustrim

Abuzimi me substanca narkotike nga të rinjtë mbetet një shqetësim i madh në shoqërinë kosovare. Edhe më shqetësues këtë dukuri e bën mungesa e trajtimit preventiv nga institucionet. Varësia nga droga sa vjen e shtohet dhe kjo dëshmohet çdo ditë me kapjen dhe arrestimin e dhjetëra personave konsumues e shpërndarës të substancave narkotike.

Një rast i tillë është zbuluar edhe dje në Prishtinë, ku Policia ka ndaluar dy persona, njëri 20 vjeçar e tjetri 21-vjeçar, nën dyshimet për gjësende të kundërligjshme.

Burimet brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se te dy të rinjtë, pas kontrollit, zyrtarët policorë kanë gjetur disa qese me substancë narkotike, të llojit marihuanë, si dhe një sasi të kokainës, që dyshohet se e kanë pasur për konsum personal.

Pas përfundimit të kontrollit policor, qeset me drogë janë sekuestruar, ndërsa të dyshuarit janë arrestuar dhe shoqëruar në stacion policor për intervistim, ku kanë dhënë deklaratat e tyre lidhur me veprën me të cilën ngarkohen.

Pas përfundimit të proceduarve policore, Prokurori ka urdhëruar inicimin e rastit ndaj tyre për veprën penale “Posedim i paautorizuar i narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge”.

Sipas Kodit Penal të Kosovës, është e jashtëligjshme që qytetarët të blejnë, posedojnë apo shpërndajnë substanca narkotike dhe mund të dënohen me gjobë apo burgim, varësisht nga sasia dhe lloji i lëndës narkotike që iu kapet nga autoritetet e rendit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat